Kurban Bayramı tatili bu yıl hafta sonuna denk gelince geçtiğimiz yıllardaki gibi uzun tatil yapma fırsatı yakalayamadık. Yine de Cuma gününü de katarsak 5 günlük bir tatil var. Birkaç günü sevdiklerinizle geçirip 1-2 gün kaçamak bir şeyler yapabilirsiniz. Havalar çok da soğumadan 1 gece konaklamalı ya da günübirlik gidebileceğiniz yerler seçtim.

Kurban Bayramı için yakın yer önerileri

İznik

Hem İstanbul hem de Bursa’ya yakın olması, doğa ve tarih gezileri yapabileceğiniz bir yer olması, İznik’i avantajlı kılıyor. İznik gölü kenarında yürüyüş yapabilir, sonbaharın tüm güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz. Bursa’ya bağlı şirin bir ilçe olan İznik’te Aziz Tryphonos Kilisesi, Koimesis Kilisesi, Nikeia Antik Kenti, İznik Kalesi, Yeşil Cami, Kırgızlar Türbesi gibi yerler gezilebilir. Özellikle Bizans dönemi çok sayıda kalıntı var. Ve tabi İznik’in dünyaca ünlü çinileri… Çini alışverişi yapabileceğiniz güzel dükkanlar var. İznik Gölü kenarında çay bahçesi, otel ve restoranlar bulunuyor. Bir gece konaklamak yeterli gelecektir. Yürüyüş yapıp göl kenarında bir şeyler yemek, gündüz tarihi yerleri gezmek iyi fikir. Akşam da tepeden günbatımını seyredebilirsiniz. Manzara şahane. Köfte ya da göl balıklarından yiyebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 3 saatte ulaşabilirsiniz. İznik otelleri sayfasından da otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

Kurban Bayramı için yakın yer önerileri

Beypazarı

Ankaralılar için Bolu, Abant, Amasra, Kızılcahamam gibi yerler iyi kaçış noktaları olabilir ancak ben sizlerle Beypazarı, seyahat tüyolarını paylaşmak istiyorum. Beypazarı tarihi konaklarıyla ünlü bir ilçedir. Safranbolu gibi eski yapıların yer aldığı bu şirin ilçede geçmişe dair pek çok eser bulabilirsiniz. Beypazarı evleri genelde 3 katlı olur ve ilk katı taş diğer katları ise kerpiç ya da ahşaptan yapılmıştır. Konaklar günümüzde otel olarak hizmet veriyor. Hıdırlık Tepesi’nden Beypazarı’nın panoramik manzarasını fotoğrafladıktan sonra Beypazarı Tarih Müzesi’ne uğrayın. 150 yıllık konakta her şey orijinalliğini koruyor. En güzel konak örneklerinden biri de Abbaszade Konağı. Burası da müze olarak gezilebiliyor. Halkevi ve Tarihi Kent Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Çarşıya yani meydana indiğinizde sağlı sollu el yapımı ürünler satan tezgahlar göreceksiniz. Gümüş işlemeleri ve tespihleri güzel. Bir de güzel yemek yiyebileceğiniz yerler meşhur. Beypazarı’nın meşhur 80 katlı baklavası, Beypazarı kurusu, güveci, cevizli sucuğu ve yöreye özgü meşhur havucunu mutlaka yiyin. Giderken bir de tarhana ve yöresel ürünlerden de satın alabilirsiniz. Beypazarı Ankara’ya 100 km, İstanbul’a ise 320 km uzaklıkta.

Kurban Bayramı için yakın yer önerileri

Selçuk, Şirince, Efes

İstanbul, Bursa, Adapazarı ve Ankaralılar için yakın yer önerileri saydık peki ya İzmirliler. İzmirliler hava güzelse bayramda Çeşme’ye gider. Ancak denize girmeye çok da fırsatınız olmayabilir. O zaman şöyle tarihi bir gezi yapmaya ne dersiniz. Gitmişliğiniz varsa da bir kere daha gidebilir ya da çocuğunuzla beraber biraz tarihi gezi yapma fırsatı yakalayabilirsiniz. Üstelik şanslısınız hem Meryem Ana’nın evi gibi kutsal bir mekanı hem Efes harabeleri gibi dünyaca ünlü bir antik kenti ve de Şirince köyünü aynı gün gezebilirsiniz. Geziye önce Efes’ten başlayalım. Müze kartınız varsa burayı ücretsiz gezebilirsiniz. Sonra Meryem Ana’nın bir zamanlar yaşadığı evi olan tepeye çıkabilirsiniz. Bu ziyaretin ardından ver elini Şirince köyü. Terkedilmiş bir Rum köyü olan uzun yıllar kaderine terk edilen Şirince köyü artık popüler. Köy evleri onarılıp butik otele dönüştürülüyor. Adı gibi gerçekten de şirin bir köy. Köyde hediyelik eşyalar ve çok şirin el yapımı takılar falan satılıyor. Bir de ev yapımı meyve şarapları meşhur. Hemen her tür meyveden şarap yapılıyor. Alışverişiniz yapıp köy meydanında bir şeyler içtikten sonra restore edilmiş köy evlerinde bir gece de konaklayabilirsiniz. Selçuk ve yöresinde konaklama yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var. Selçuk otelleri sayfasından bilgi edinip dilerseniz rezervasyon da yapabilirsiniz. Dönüşte Selçuk’un meşhur çöp şişinden yemeyi unutmayın.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.