• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kur korumalı altın hesabı nedir ve nasıl açılır?

Kur korumalı altın hesabı nedir ve nasıl açılır?

bengisugunaydin

Türk parasının döviz kurları karşısında değerini yitirebileceği ihtimaline karşın kur korumalı altın birikim hesabı yatırımcıların en çok tercih ettiği alternatiflerden biri haline geldi. Fiziki altınlarınızı altın dönüşümlü TL kur korumalı mevduat hesabına yatırıp vade sonunda uygulanacak faizler üzerinden kâr edebilirsiniz.

Kur korumalı altın hesabı nedir

İçindekiler

1-Kur korumalı altın hesabı ne demek?

Genelde yastık altı olarak saklanan altın birikimlerin bankalar güvencesinde saklanması adına geliştirilmiş bir sistem. Kur korumalı altın hesabı açmak istediğiniz takdirde altınlarınız yatırımınız dönüşüm fiyatı ekseninde Türk lirasına dönüştürülüp hesaba yatırılır. Hesabınızın vadeli ya da vadesiz olması sizin tercihinize bağlı.

Önemli: Altın fiyatı vade sonundaki dönüşüm tutarından yüksek olursa aradaki farkı Merkez Bankası karşılıyor.

2-Kur korumalı altın hesabı nasıl açılır?

Öncelikle bireysel müşterisi olduğunuz bankayla görüşüp bilgi aldıktan sonra altın dönüşümlü vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Hesabınıza vade sonunda uygulanacak olan stopaj oranı TCMB tarafından düzenlenir.

3-Fiziki altınlar kur korumalı altın hesabına nasıl aktarılır?

Bu hesaba fiziki altınlarınızı yatırmak için öncelikle altınlarınızı bankanın anlaşmalı kuyumcularında nakit Türk parasına çevirmelisiniz. Ardından bankanızdaki kur korumalı altın hesabına yatırmalısınız.

Önemli: Altın Kabul Sistemi (AKS) kapsamında sadece bireysel yatırımcılar kur korumalı mevduat hesabından faydalanabilir.

4- Kur korumalı altın hesabını kimler açtırabilir?

Yurt içinde gerçek ve tüzel kişiler bu hizmetten yararlanabilirler. Merkez Bankası tarafından 10.00 ve 15.00’de duyurulan alış kuru baza alınarak altın varlıklarınızı Türk lirasına dönüştürebilirsiniz. TEB ise10.00 ile 15.00 arasında saat başı duyurulan altın alış kuruna göre hesaplama yapar. Yurt dışındaki vatandaşlar da bu fırsattan faydalanabilirler.

5-Kur korumalı altın hesabının vadesi ne kadar?

Katılım ve vadeli mevduat olmak üzere iki çeşit kur korumalı altın hesabı mevcut. Hangi yatırım türünü seçtiğinize bakmaksızın vade süreleri belirlidir. Vadeli mevduat hesabını 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak seçebilirsiniz.

Vadenizin sona ermesi halinde hesabınıza katılım yapıp yenileyebilirsiniz. Hesabınızı ilk açtırdığınızdaki altın tutarı ve vade sonundaki fiyat göz önünde bulundurularak hesap yenilenir.

Kur korumalı altın hesabı

6- Kur korumalı altın hesabı faiz oranı nasıl belirlenir?

Faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenir. Oranlar, haftalık vadeli repo ihale faizinin altına kalamaz. Faiz oranları belirlenirken asıl hedeflenen yatırımcıların maddi kayba uğramadan korunmasıdır. Faizler Merkez Bankası politika faiz oranı + 300 baz puan üzerinden hesaplanır. Hesabınızın vade sonunda Merkez Bankası’nın duyurduğu altın alış kuru düşük olması halinde yatırımcıların vade sonu anaparası ve faiz getirisi ile elde ettikleri kazanç koruma altına alınır.

7- Kur korumalı altın hesabı açtırmanın nasıl avantajları var?

Fiziki altınlarınızı dönüştürerek yatırdığınız altın hesabı riske girmeden kazanç sağlama imkanı sunuyor. Evinizde yüklü miktarda altın bulundurma külfetine girmeden üstelik faiz oranından gelen getirilerle kâr edebilirsiniz. Üstelik altın fiyatlarının düşmesi halinde meydana gelecek kaybı Merkez Bankası karşılıyor. Oldukça kazançlı ve risksiz olan altın hesabı sıklıkla tercih ediliyor.

8- Kur korumalı altın mevduat hesabı nasıl kapatılır?

Kur korumalı altın hesabını iptal etmek de oldukça önemli. Hesabınızın vade sonunda elde ettiğiniz faiz getirisi de hesaba eklenerek kapatılır. Vade sonunda hesabınızı yenileyebileceğiniz gibi iptal etmeyi de tercih edebilirsiniz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN