Küba ile ilgili bilmeniz gereken 7 şey


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 240

Karayip Denizi’nin ortasında, irili ufaklı çok sayıda adadan meydana gelen Küba hiç şüphesiz dünyada en fazla merak uyandıran yerlerin başında geliyor. Ülkede neredeyse her şeyi baştan sona değiştiren devrimi, eski arabaları ve sıcakkanlı insanlarıyla hafızalara kazınan Küba’ya gelmeden önce bilmeniz gereken bu 7 maddeyi bir inceleyin. 

1- Küba’ya ne zaman gitmeli?

Küba’da yıl boyunca hava sıcaklıkları çok fazla değişmiyor. Ancak Haziran ve Ağustos arasında ve Noel döneminde diğer aylara göre daha kalabalık olabiliyor ve fiyatlar yükseliyor. Ocak ve Mayıs arasında ise hem hava koşulları hem de fiyatlar açısından ideal. Küba’ya seyahat tarihinizi planlarken başkent Havana’ya en uygun biletleri karşılaştırmayı unutmayın!

2- Küba’da nasıl gezmeli?

Küba pek çok anlamda dünyanın diğer turistik noktalarından farklı. Ülkenin en önemli dönemlerinden birine ışık tutan Devrim Müzesi başta olmak üzere neredeyse her yerde açıklamalar genellikle İspanyolca. Bu nedenle Küba’da gezerken yanınızda bir rehber bulunmasında yarar var. Böylece bu muhteşem ada ülkesini daha rahat gezebilir, tarihi ve kültürüyle ilgili birçok ilgi çekici detayı öğrenebilirsiniz.

2- Küba’da nasıl gezmeli?

3- Küba’dan ne alınır?

Başkent Havana’da ve ülkenin diğer şehirlerinde gezerken Küba denince akla gelen ünlü hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Leziz Küba kahvesi ve puro buradan alınabilecek başlıca şeyler.

3- Küba’dan ne alınır?

4- Küba’da nerede kalmalı?

Küba’nın özellikle kıyı kesimlerinde pek çok büyük lüks otel bulunuyor. Ancak buralarda kaldığınızda Küba’yı Küba yapan kendine has ruhunu yaşamanız pek olası değil. Bu nedenle gerçek bir Küba deneyimi için Havana’nın ara sokaklarında, daha küçük yerlerde kalmanızda yarar var. Yerli halkın ülkede gitgide gelişen turizmden kazanç sağlamak için evlerinin bir veya birkaç odasını kiralıyor. Geceyi buralarda geçirerek bir Küba evine konuk olabilir ve belki de hayatınızın en ilginç günlerini yaşayabilirsiniz.

4- Küba’da nerede kalmalı?

5- Küba’da ne yemeli ne içmeli?

Küba lezzetli bir şeyler yemek isteyenleri kesinlikle zorlamayan bir yer. Ülkenin birçok yerinde lezzetli etler, siyah fasulye eklenen pilavlar ve muz kızartması gibi tatlılar bulabilirsiniz. Mojito, bira ve rom Küba’nın olmazsa olmaz üçlüsü! Başkent Havana'da yapılması gereken diğer şeyler ise burada! 

6- Küba’da para birimi

6- Küba’da para birimi

Ülkede biri yerli halkın, diğeri ise turistlerin kullandığı olmak üzere iki farklı para birimi bulunuyor. Yanınızda euro veya dolar getirerek de burada bozdurabilirsiniz. Ancak kredi kartları büyük bazı yerlerde geçmeyebiliyor. Bu nedenle Küba’ya gelirken yanınıza mutlaka yeterli miktarda para aldığınıza emin olun.

7- Yapmadan dönme!

7- Yapmadan dönme!

Ülkede tarihi yerleri ve müzeleri gezmekten plajlardan denize girmeye yapılabilecek birçok şey var. Ancak Küba’nın tadını tam olarak çıkarmak için meşhur klasik arabalarla Havana caddelerinde bir tur atmadan, eski Kolonyal binaların arasında gezip fotoğraf çekmeden, mojito içmeden ve Karayip sahillerinden denize girmeden dönmeyin.

7- Yapmadan dönme!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2215 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.