• Anasayfa
  • Bilgi
  • Krediyle ev alacakların dikkat etmesi gereken 7 özellik

Krediyle ev alacakların dikkat etmesi gereken 7 özellik

tugbahacibayramoglu

Krediyle ev satın almaya karar verdiyseniz bu yazdıklarımıza mutlaka göz gezdirin. Kredi kullanmadan önce dikkat edeceğiniz bu özellikler sayesinde kredinizi de evinizi de sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. İşte krediyle ev alacakların dikkat etmesi gereken 7 özellik...

İçindekiler

1-Tapu üzerinde şerh olmayacak

Bankalar çektiğiniz konut kredisi süresince tapuya şerh koyar, bu yüzden kredi kullandıracağı evin üzerinde her hangi bir ipotek ve şerh hükmünün olmaması ister. Sadece daha önce kredi kullanılarak alınmış ve üzerinde ipotek olan bir ev ise bu işlemi bankanız kanalıyla halletmeniz gerekir. Usulüne uygun olarak yapılan satışın ardından da iki banka aralarında yazışarak tapudaki ipoteği kaldırır ve kendi ipoteğini koyar. İpotekli ev alıp satma yazımızdan daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2-Evin kaba inşaatı bitmiş olacak

Bankalar kredi kullandırmadan önce evin en az %80’lik kısmının bitmiş olmasını ister. Yani evin kaba inşaatının tamamlanmış olması, kapı ve pencerelerinin takılmış olması gerekir. Burada bir tek inşaat finansman kredisinde istisna tanınabilir. Bu gibi durumlarda inşaat firmalarının bankalara taahhütleri oluyor ve size daha inşaatın başında kredi kullandırabiliyorlar.

120 ay vadeli 100.000 TL konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

3-Projeye uygun mu?

Bankalar adına görevli ekspertizler evin projeye uygun olup olmadığına mutlaka bakarlar. Örneğin projede sığınak olarak gösterilmiş bir yer daire olarak satılamaz. Ya da bu yer daire olarak gösterildiyse bu tarz bir eve kredi çıkmayabilir. Zemin kat dairelerde bu tip sorunlar olabiliyor. Bazen ev ya da sitelerde de arazi ya da projeye uygun olmayışından dolayı kredi çıkmayabiliyor.

4-Kat mülkiyeti veya kat ittifakı olmalı

Kat mülkiyeti ya da kat ittifakı olmayan evlere kredi çıkmaz. Yani ev satın almadan önce mutlaka sorun, eğer kat mülkiyeti ya da ittifakı yoksa boşuna uğraşmayın çünkü ekspertiz parasını boşu boşuna ödemiş olursunuz. Bazı evlerin de üzerindeki araziden ya da benzer durumlardan dolayı yüksek oranda kredi çıkmıyor. Yani evin değerinin altında kredi kullanabiliyorsunuz.

5-Sizin kredi notunuz uygun olmalı

Sizin kredi notunuz kredi kullanmaya müsait değilse kredi kullanmanız mümkün olmaz. Bu yüzden konut kredisiyle ev satın almayı düşünüyorsanız kredi notunuza mutlaka dikkat edin. Konut kredisinde sizinle birlikte hane halkı gelirine de bakıldığını unutmayın. Yani sizin geliriniz o krediyi kullanmaya uygun değilse bile eşinizin gelirini de gösterebilirsiniz. O zaman daha fazla kredi kullanmanız mümkün olabilir.

120 ay vadeli 100.000 TL konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

6-%20 peşinat zorunluluğu

Konut kredisi kullanırken en az %20 tutarında peşinatın yatırmanız gerekiyor. Örneğin 100.000 TL tutarında bir ev satın alacaksanız en az 20.000 TL peşinat vermeniz lazım. Kalan 80.000 TL için kredi kullanabilirsiniz. Peşinat ile ilgili sıkıntılarınız varsa konut kredisine peşinat bulmanın yolları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

7-Eskpertiz raporu

Kredi kullanırken bankalar ekspertiz raporuna göre hareket eder. Yani kredi kullanıp kullanamayacağınız hatta çekebileceğiniz kredi tutarına kadar her şey ekspertiz raporuna göre belirlenir. Örneğin ekspertiz raporunda evin değeri sizin tahmininiz altındaysa o zaman daha az kredi çekebilirsiniz ya da tam tersi olabilir ekspertiz raporuna göre evin ederi sizin alacağınız fiyatın üzerindeyse o zamanda istediğinizden daha fazla kredi çekme ihtimaliniz olur. Kredi kullanırken ekspertiz raporuna dikkat başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN