Kredide faiz oranlarının yükseldiği şu günlerde doğru vade tercihi kredi maliyetinde çok önemli. İhtiyaç kredilerinde aylık taksitler bütçenizi çok zorlamayacaksa, 24 ay vadeli krediler daha az faiz ödediğiniz için daha düşük maliyetli oluyor. Örneğin %1,48 %1,49 gibi bir orandan aylık 515 TL taksitle 24 ay vadeli 10.000 TL kredi alabilir ve toplamda 12.500 TL geri ödersiniz. Ancak aynı tutarlı krediyi aynı oranla 48ay vadeli alırsanız toplamda 15.000 TL geri ödemeniz gerekiyor. 

Toplam maliyete dikkat!

2 yıl daha uzun vade için 2.500 TL fazla faiz ödüyor oluyorsunuz, oysa aylık taksit ödemeleri 200 TL kadar düşüyor. 200 TL fazla taksit ödemenin günlük bütçenize etkisi 6-7 TL. Günde 6-7 TL düşük harcama yaparsanız ihtiyacınız olan krediyi 24 ay vade ile kullanıp çok daha az faiz ödemeniz mümkün.

Faiz oranları yüksekse vadeyi kısaltın

Daha yüksek tutarlı kredilerde vade etkisi yani toplam geri ödemeler arasındaki fark daha da artıyor. İhtiyaç kredisinde özellikle faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde kısa vadeyi tercih etmek maliyet açısından daha avantajlı. 48 ay vadede daha düşük faiz oranı bulmaya çalışarak kredi maliyetini düşürmek yerine, kredi vadesini kısaltarak kredinin maliyetini düşürmeye konsantre olun. Ödeyebileceğiniz en kısa vadeyi seçin.

İkinci bir kredi kullanmanız gerekirse

Üstelik vadeyi kısa tutmak yeni bir kredi ihtiyacı olması halinde iki kredi için birden ödeme yapmanız gereken süreyi kısaltarak taksitleri ödeyememe tıkanma riskinizi de azaltır. Kredi kullanırken kredi faiz oranını belirleyemeyebilirsiniz ama kredi vadesini seçerek kredi için ne kadar faiz ödeyeceğinizi siz belirliyorsunuz. Alternatif vadeler için hesaplamaları yaparak kredi kullanmanızı öneririz. 

Hemen ihtiyaç kredilerini karşılaştır

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.