İçindekiler

Tüketici ya da diğer adıyla ihtiyaç kredisi, ihtiyacınız olduğunda nakit sıkışıklığınızı giderecek bir araçtır. Sadece acil ihtiyaç durumlarında değil, bazen daha iyi bir araba almak, belki ev tadilatı ya da güzel bir düğün yapmak, bebek odası hazırlamak gibi sizi mutlu edecek harcamalar için de kullanılabiliriz. Yeter ki krediye ihtiyacınız olup olmadığını doğru belirleyin ve bütçe hesabınızı iyi yapın. Peki almak istediğiniz bu krediye gerçekten ihtiyacınız var mı?

Bütçe dengenizi iyi yaparsanız sorun yok

Kimileri için kredi kullanmak borç yükü altına gireceği için ürkütücü gelebilir. Para biriktirip daha sonra almak için beklemeyi tercih edebilir. Ancak beklerken hayatı da kaçırabiliyoruz. Ya da belki fiyatı daha hızlı yükseldiği için hiç bir zaman istediğiniz o evi yada arabayı alamayabilirsiniz. Sonucu sizi mutlu edecek ve ödemesi olması gerekenden fazla bütçenizi zorlamayacak ise kredi almak doğru karar olabilir. Üstelik kredi alırken yaptıracağınız sigorta ile işsiz kalma durumunda da aylık taksit ödemelerinizin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bütçe dengesi koruyarak kredi hesaplamadan önce kendinize bu soruları sorun.

Bu kredi ile ne yapacağım?

Peki gerçekten buna ihtiyacım var mı ya da bu benim için lüks mü?

Aylık taksitleri zorlanmadan ödeyebilir miyim?

Ne kadar krediye ihtiyacım var acaba daha düşük tutar yeterli olur mu?

Kredi aldığımda artan risklerim olacak mı?

Kredi yaparken sigortayı nasıl hesaplarız?

Bu soruları cevapladığınız da kararınız “evet kredi kullanmak mantıklı” ise şimdi yapmanız gereken kendiniz için uygun krediyi bulmak. Yani yeni cevaplara ihtiyacınız var.

Bu soruları kendinize sorun

Bana kredi çıkar mı?

Gelirim düzenli ve kredi notum yeterli mi?

Aylık ne kadar ödeyebilirim?

Doğru kredi tutar ve vadesini seçtim mi?

Krediyi öderken yaşanabilecek tüm ihtimaller için çözümlerim var mı?

Mesela krediyi erken kapatabilir miyim yada işsiz kalırsam kredi ödemelerimi erteleyebilir miyim?

Kredileri karşılaştırıp faiz oranı, masrafları ve sunduğu çözümler ile benim için en uygun olanını araştırdım mı ? Krediye başvurmak ve kullanmak için ne kadar zaman ayırmam gerekecek?

Bu soruları cevaplarken Enuygun’u kullanın arayışınızı kolaylaştırın. Ve kredileri hemen karşılaştırın.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar