Kredili mevduat hesaplarına büyük faiz indirimi!

betulsungurlu
İçindekiler

Kredi kartlarından sonra nihayet kredili mevduat hesaplarına uygulanan yüksek faiz oranlarına da yasal düzenleme getirildi. Merkez Bankası tarafından KMH faiz oranları yarı yarıya düşürüldü. Artık bankalar aylık yüzde 5 (yıllık yüzde 60) faiz oranlarını tarihe gömmek zorunda kalacak!

Bankaların yapmadığını Merkez Bankası yaptı

Faiz oranlarının tarihi dip seviyelere ulaştığı bu son günlerde bile kredili mevduat hesaplarına uygulanan yüksek faiz oranlarını değiştirmeyen bankalara bir anlamda Merkez Bankası müdahale etmek zorunda kaldı desek yanlış olmaz.

Merkez Bankası hafta sonu yaptığı basın açıklaması ile son zamanlarda kullanımı oldukça artan kredili mevduat hesaplarına uygulanacak faiz oranlarının, kredi kartına uygulanabilecek faiz oranlarını geçemeyeceğini bildirdi. Karar resmi gazetede de yayınlandı.

Merkez Bankası tarafından bankaların kredi kartlarına uygulayabileceği güncel akdi faiz oranının üst limiti en son olarak aylık yüzde 2,22, gecikme faizi üst limiti ise yüzde 2,72 belirlenmişti. Bundan sonra kredili mevduat hesaplarına uygulanabilecek faiz oranları da bu oranları geçemeyecek.

Kısa bir süre önce BDDK da izinsiz kredili mevduat hesabı açılmasını yasaklamıştı.

Aylık 1000 TL’lik kullanıma 50 TL yerine 25 TL faiz

Kredili mevduat hesaplarını yalnızca bireysel bankacılık müşterileri değil işletme sahipleri de kısa vadeli nakit ihtiyaçları için kullanıyor. TCMB açıklamasına göre bankalarda şu an henüz kapatılmamış 10 milyar TL kredili mevduat hesap bakiyesi bulunuyor. Yeni üst limit düzenlemesinin ardından aylık 1000 TL kredili mevduat hesabı kullanımına yaklaşık olarak 25 TL faiz ödenecek. Düzenleme öncesi bu rakam 50 TL idi.

Bankalar kredili mevduatta rekabet edecek mi?

Diğer tüketici kredilerinde kıyasıya rekabet eden bankalar, kredi kart faiz oranlarında rekabet etmeyi tercih etmiyor. Tüm bankalar sundukları kredi kartlarının faiz oranı olarak Merkez Bankası’nın belirlediği üst limiti kullanmayı tercih ediyor. Kuvvetle muhtemeldir ki kredi mevduat hesaplarında da durum benzer olacak: Tüm bankaların rekabet etmek yerine TCMB tarafından belirlenen üst limitleri kullanacağını tahmin ediyoruz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar