Ekonomi Koordinasyon Kurulu kredi ve kredi kartlarıyla ilgili çok sayıda yeni düzenleme kararı aldı. Buna göre ihtiyaç kredilerinde vade sayısı 48 aya kadar çıkartılacak. Konut kredilerinde kredi kullanmak için istenen %25 peşinat şartı %20'ye düşürülürken, kredi kartıyla taksitli alışverişte ise yeniden 12 aya kadar varan taksit imkanı sunulacak. Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Kurulu ile yaptığı toplantı sonrasında tüketiciyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalar yaptı. Yeni düzenlemeler neler getirecek.

 

1- İhtiyaç kredilerinde 36 ay olan vade sınırı 48 ay yani 4 yıla kadar çıkarılıyor. Bu da gelirinize göre daha yüksek tutarda kredi kullanabileceğiniz anlamına da gelebilir.

2- Konut kredisi için istenen %25 peşinat şartı %20'ye düşürülecek. Daha önce örneğin 200.000 TL kredi için aranan 50.000 TL peşinat şartı 40.000 TL’ye düşmüş olacak.

3- Kredi kartında taksit sayısı 9'dan 12'ye yükseltilecek. Ancak şimdilik cep telefonu ve market alışverişlerinde taksit yok. Kredi kartıyla ilgili düzenlemeler 27.09.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre kuyumculuk, bilgisayar alımı, elektronik eşya alınmalarında 4 aya kadar taksit yapılabilecek. Havayolu harcamaları, seyahat, sağlık vs. harcamalarında 9 aya kadar taksit imkanı var.  

4- Kredi kartı için yeniden yapılandırma kolaylığı geliyor. Buna göre kredi kartı borçluları bir defaya mahsus kredilerini yeniden yapılandırabilecek. Kart borçları istenirse 72 aya kadar vadelendirilebilecek. Her ay düşen borç bakiyesi asgari ödeme tutarına eklenebilecek.

5- Asari ücrete yapılan artışın ardından kredi kullanma limiti kredi kartı için en az 5.200 TL'ye çıkarılacak.

Alınan bu kararlar 27.09.2016 nolu Resmi Gazete'de yayımlandı. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN