İçindekiler

Bankalar hesap işletim ücretini 2000'li yıllardan bu yana uygulamaktalar. Tüketici dernekleri yasal olmadığını iddia etse de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) hesap işletim ve kredi kartı aidatlarının yasal olduğunu bildiriyor.

Hesap işletim ücreti ödememek için

Her bankanın benzer veya farklı istisnai durumları var, özellikle son gelişmeler dikkate alındığında artık bu ücretlerden vazgeçebilmek, bankaların rekabet avantajına dönüşüyor.

  • Otomatik fatura ödeme talimatınız varsa,
  • Maaş hesabınız varsa ya da  İnternet bankacılığı kullanıyorsanız

bu hesaplarda hesap işletim ücreti veya işlem ücreti uygulanmayabiliyor yada indirimli uygulanıyor.

Bu konudan bahsetme sebebimiz ise bize yöneltilen bir soru aslında... Soru şöyle;

"İki yıldır ödemekte olduğum ihtiyaç kredimin, son 10 ayında 230 TL olan ödememi, 250 TL olarak yaptım ve hesapta bu rakamın birikmesini planladım. Ancak son ödeme aylarında bu rakamı sorup öğrenmek istedim ve bana böyle bir birikim olmadığı bu rakamın hesap işletim ücreti ve sigorta gibi masraflar için kesildiği söylendi. Sizce bu bilgi doğru mudur, ne yapmalıyım?"

İhtiyaç kredisi ödemesinde size tanımlanan hesaba fazladan yatırdığınız rakamın normal koşullarda, hesabınızda birikmesi beklenir ve bu tutar sizin hesabınızda birikir. Ancak Bankanızla yaptığınız sözleşmedeki bilgileri kontrol ettiğinizde, sözleşmenizde hesap işletim ücretleri ile ilgili madde mevcutsa, bu duruma kredi başvurusu sırasında onay vermiş olduğunuzu göreceksiniz. Bir diğer ödeme kalemi de, kredinizi alırken yaptırdığınız hayat sigortası yıllık yenilemeli ise her yıl aynı tutar kredi ödemeleri suresince hesabınızdan tahsil edilir.


Birikim amaçlı fazladan yatırdığınız bu rakam hesabınızda olmasaydı, banka aynı sözleşmeye dayanarak, sizi arayacak ve hesap işletim ücretini isteyecekti. Bu nedenle bir kaybınız olduğunu düşünmemelisiniz. İşlemin haksız olduğuna inanıyorsanız, Tüketici Hakem Heyetlerine konuyu taşıyarak, dilekçenizi yazabilir, sonucu bekleyebilirsiniz.

Bu örnekte de görüleceği üzere kredinizi kullanırken  ödediğiniz dosya masrafı ve hayat sigortası primine ek olarak hesap işletim ücreti (bankadan bankaya değişebilen bir uygulama) sigorta yenilemesi sebebi ile hesabınızdan tahsil edilecek ödemeler olabileceğini aklınızda tutun ve kredi kullanırken detaylı doğabilecek tüm masrafları öğrenin ki bu ödemeler sizin için sürpriz olmaktan çıksın.

Kredi kullanmak demişken merak edenler için bu hafta öne çıkan kredileri de yazmadan geçmeyelim! Bu haftanın öne çıkan kredileri geçtiğimiz haftadan çok farklı olmadı, işte sizlerin en çok tercih ettikleri:

Garanti 80'e 5.000 TL

% 1,30 faiz oranlı 60 ay vadeli bu kredide değişken faiz uygulanıyor.

Citibank Enuygun'a özel kampanya

% 0,95 faizli 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi

İş Bankası Mart Ayı Kredisi

%0,95 faizli 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi

Tüm ihtiyaç kredilerini incelemek için lütfen tıklayın »


mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar