• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi yeniden yapılandırma cezasına mahkemeden red

Kredi yeniden yapılandırma cezasına mahkemeden red

tugbahacibayramoglu

Manisa'da bir öğretmen iki kez yapılandırdığı konut kredisi için ödediği yüzde 2 cezanın iade edilmesi için açtığı mahkemeyi kazandı.

Konut kredisinde faizlerin düştüğü bu haftalarda yeniden yapılandırma talepleri sık sık gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz hafta da yeniden yapılandırma yani refinsman ile ilgili bir yazı yazarak bu konuda izlenecek yol konusunda bilgi vermiştik.

Refinansman için istenen yüzde 2 erken kapama ücretinin yüzde 0,5'e düşürülmesi için zaten Maliye'nin hazırlık içinde olduğundan daha önceki yazılarımızda söz etmiştik. Bu konuda Manisa'da da hukuk zaferi kazanıldı. Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bir öğretmen, bankadan aldığı konut kredisini iki kez yapılandırdı. Toplam 815 TL'lik yapılandırma masrafının haksız yere alındığını belirtip Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran öğretmenin bu talebini mahkeme haklı buldu. Öğretmenin şikayet dilekçesiyle mahkemeye başvuran hakem heyeti, 815 TL'lik yeniden yapılandırma ücretinin iadesine karar verdi.

Yeniden yapılandırma yapanlar ya da yapmayı düşünenler için bu mahkeme kararı emsal gösterilebilir...

İçindekiler

Enuygun.com'dan yeniden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz

Eğer %1,20 ve üzeri oranlarda konut kredisi çektiyseniz refinansman yapmayı düşünün. Böyle bir planınız varsa hemen

https://www.enuygun.com/kredi/yeniden-yapilandirma-refinansman linkini tıklayarak enuygun.com üzerinden refinansman hesaplaması yapabilir ve isterseniz hemen konut kredilerini karşılaştırarak refinansman için konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Hemen hatırlatalım % 0,99’larda olan faiz oranları bazen kredi çıktığı anda şubede bir miktar daha düşebilir.

Daha önce refinsman yapan bir kişi bir kez daha refinasman yapabilir. Bunda bir sınırlama yok. Refinansman yapmakta tek sorun yüzde 2 erken ödeme cezası. Bu cezanın yakın gelecekte yüzde 0,5’lere düşmesi bekleniyor. Ancak şu an için yüzde 2 oranında uygulanıyor. Yine de bu ceza gözünüzde büyümesin. Örneğin 50 bin TL konut kredisi kullanan birisi kalan ana parası üzerinden diyelim ki kalan anapara borcu 40 bin TL. 800 lira ceza öder. Ancak düşük faiz oranında karınız daha yüksekse refinansman daha cazip gelebilir. Bunun için de yine aynı linki https://www.enuygun.com/kredi/yeniden-yapilandirma-refinansman tıklayarak ödeyeceğiniz yüzde 2 erken ödeme miktarını da öğrenebilirsiniz.

 

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN