Piyasalardaki genel görünüme baktığımızda 2008 yılında başlayan global krizin etkilerinin azalmaya başlaması ve  özellikle 2009 yılının son çeyreğinde ekonomik göstergelerdeki umut verici yöndeki gelişmeler 2010 yılına ait algılamaları olumlu yönde etkilemeye devam ediyor. Mali piyasalarda genel olarak faizlerin orta vadede büyük değişiklik göstermeyeceği düşüncesi hakim.

Merkez Bankası da piyasa beklentilerine paralel olarak geçen hafta kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmediğini açıkladı. Önümüzdeki dönemde enflasyonun bir süre sınırlı da olsa artabileceğini ancak yıl boyunca hedefin altında seyredeceğini belirtti. Faizlerde ise önümüzdeki aylarda önemli bir değişiklik beklemediklerini ve düşük seviyelerde  seyrinin devam edeceğini belirtti. Mali piyasaların da faiz fiyatlamalarında  bunu dikkate alması gerektiğini vurguladı. Aynı şekilde 2010 yılının başlangıcından bu yana ECB ( Avrupa Merkez Bankası), FED (ABD Merkez Bankası), İngiltere ve Japonya merkez bankaları da gösterge faizlerinde bir değişiklik yapmamıştı.

BDDK tarafından periyodik olarak yayınlanan Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketinin 18. sayısında 2010 ilk çeyreğine dair 79 üst düzey banka yöneticisi arasında yapılan anket sonucunda hazırlanan raporda ise ülke ekonomisi, faiz oranları ve kredi hacimlerine dair beklentiler yer alıyor. Rapora göre % 76 oranında katılımcı konut kredisi ve diğer tüketici kredilerinin faiz oranlarında yılın ilk çeyreğinde önemli bir değişiklik beklemezken, yaklaşık %20 oranında katılımcı ise faizlerin artacağını öngörüyor. Faizlerde düşme eğilimi bekleyen katılımcı oranı ise %5 ile sınırlı. Banka yöneticilerinin bu beklentileri de bize kredi faizlerinde de piyasa faizlerine paralel olarak önemli değişiklik olmayacağının sinyalini vermekte.

EnUygun.com olarak daha önce de faizlerin düşme trendinde önemli yavaşlama olduğuna dikkat çekmiş, kredi almak için uygun zaman olduğunu belirtmiştik. Tüm bunlara paralel olarak tüketici kredilerinde ( taşıt kredileri hariç) 2010 yılında önemli artışlar bekliyoruz.

Son olarak TCMB tarafından yayınlanan aylık bazda Mevduat Bankaları Tüketici Kredileri verilerini incelediğimizde piyasa beklentilerine paralel olarak bankaların konut ve ihtiyaç kredi toplam bakiyelerinin özellikle Ekim 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında yaklaşık olarak 5.2 milyar TL arttığını görüyoruz. Bir önceki dönem olan Temmuz2009 -Ekim-2009 tarihleri arasında 3.58 milyar TL artış gösteren konut ve ihtiyaç  kredilerinin Ekim’den bu yana  artış hızının bir önceki döneme göre %45 oranında yükselmesi piyasa beklentilerinin gerçekleştiğine işaret etmekte. Üstelik bu hesaplamada sadece bakiyelerin artışı incelenmiş ilgili dönemlerde kapanan  kredi tutarları gözardı edilmiştir. Dolayısıyla talep artış hızının  %45’den daha büyük olduğu da söylenebilir.( Kaynak:TCMB)

 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.