En göze batan artış taşıt kredisi kullanımında meydana gelmiş. Taşıt kredileri 2010 yılı sonuna göre yüzde 17.1 oranında artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49.7 oranında artış yaşandı. Zaten Türkiye’deki otomotiv satışlarındaki hızlı yükseliş sonrası, taşıt kredilerinde artış olması oldukça beklenen bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Konut kredisi tarafında ise krediler toplamı71 milyar 544 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Konut kredilerinde geçen yıl aynı döneme yüzde 35.8, 2010 yılını sonuna göre ise yüzde 17.7 oranında artış yaşandı.

İhtiyaç kredileri yılsonuna göre yüzde 29.8, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.9 oranında artış yaşandı. Diğer tüketici kredileri ise 2010 yılı sonuna göre yüzde 19.7 artışla 20 milyar 30 milyon dolara ulaşmış durumda.

Kredi tedbirlerinin etkisi nasıl oldu?

Kredi gelişmelerinin haftalık etkisine baktığımız zaman, son dönemde BDDK’in aldığı tedbirlerin etkisi pek görülmüşe benzemiyor. Haftalık artışlara baktığımız zaman, daha önceki dönemlere göre kredi kullanım artış oranı düşüş yaşasa da, kredi kullanımının düşmediğini görüyoruz.

Konut kredilerinde bir önceki haftaya göre yüzde 0.2 oranında artış yaşanırken, taşıt kredilerinde de aynı oranda bir artış göze çarpıyor. İhtiyaç kredilerinde ise haftalık yüzde 0.1’lik artış yaşanmış ve krediler 60 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Kredi kartı kullanımına dikkat ediliyor mu

Bireysel kredi kartı kullanımı 2010 yılı sonuna göre yüzde 12.5 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.2 oranında artış gösterdi. Ancak haftalık değişimlere bakarsak, bireysel kredi kartı harcamaları bir haftalık dönemde yüzde 0.9 oranında azalışla 49 milyar 19 milyon TL'ye geriledi.

Kredi kullanımında ve kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken hususların üzerinde sıkça durmaya çalışıyorum. Kredi kartından nakit çekmenin bir intihardan farksız olduğunu tekrar hatırlatayım. Yine aynı şekilde kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarını, ödemeniz gereken miktar olarak algılamamanız gerektiğinin altını çizeyim. Çünkü kredi kartına uygulanan faizleri biriktirdiğinizde altından kalkamayacağınız bir yükün altına girmiş olacaksınız.

Gelirinizin üstüne çıkacak şekilde kredi kartı borcunun altına girmeyin

Giderlerinizi kontrol altına alma çalışmalarına başlarken, kredi kartı limitinizi sınırlama aşamasını ilk adım olarak atayabilirsiniz. Bana göre; kredi kartı limitiniz maaşınızın değerinin üzerinde olmamalı. Özellikle kredi kartı ekstrenizde taksitli aldığınız ürünlerin, toplam değerinin bir aylık maaşınızın iki katını geçmemesine özen gösterin. Kaç taksit yaptırırsanız yaptırın, öncelikle taksit sayılarının toplam değerini baz almayı unutmayın.

Son veriler kredi kartı harcamalarının az da olsa düşmeye başladığını gösteriyor. Türkiye’de son dönemde uygulanan politikaların amacı tüketimi düşürmekten ziyade, bilinçli tüketimi artırma çalışması olarak algılanmalı. Kredisi takibe düşmüş kişi sayısının azaltılması esas alınıyor. Tedbirler tüketicinin elini kolunu bağlamak yerine, tüketiciyi bilinçlendirmeye yönelik olmalı.

Kredi faizleri uygun diyerek, kredi kartımın limiti yüksek diyerek yıllık gelirinizin üzerinde borçlara girerseniz, finansal yönetimin ipini elinizden kaçırırsınız. Risk yönetimi hayatın her alanında varolan bir şeydir. Burada sizin aldıığın en büyük risk, aldığınız borcu kapatabilecek bir geliriniz olmaması ve ödenmemesi halinde borçlara uygulanacak yüksek faiz oranlarıdır. Burada farkında olmanız gereken şey; bu almış olduğunuz riskin primi, olumsuz durumda sizi sokacağı finansal çıkmazı karşılayabilecek kadar büyük mü? Finansal yönetim yaparken, bu sorunun cevabını kafanızda net şekilde oluşturarak yola çıkmanızda fayda var.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.