Kredi taksitlerinizdeki gecikme pahalıya patlayabilir!

betulsungurlu

Kredi kullananlar dikkat: Kredi taksitleriniz gecikir ve  devreye ‘kredili mevduat hesabı’ girerek taksit ödemenizi yaparsa yıllık bazda %60’a varan yüksek bir faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz!

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com, kredi taksit ödemelerinde gecikme halinde karşılaşılabilecek yüksek faiz oranı konusunda tüketicileri uyarıyor. Taksitli tüketici kredisi kullanan ya da kredi kart müşterilerinin ödemelerini gerçekleştirdiği hesaba tanımlı bir de ‘kredili mevduat hesabı’ bulunabiliyor. Ödeme gününde hesapta para yoksa devreye girerek fatura, kredi kart borcu ya da kredi taksidi gibi ödemeleri yapabilen bu kredi türünün aylık faizi ise bankalarda %4.5 ile %5 arasında değişiyor. Yani yıllık bazda %60 civarında!

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu ‘Bankadan kredi aldığımız zaman, taksitlerimizi düzenli ödeme dışında bir ihtimali bu aşamada sorgulamadığımızdan, geciken kredi taksitleri için uygulanacak faiz oranını sormak çoğumuzun aklına bile gelmiyor. Elbette temennimiz bu konunun tüketicileri hiç ilgilendirmemesi ancak gecikme halinde karşılaşılabilecek faiz oranlarının da bilinmesinde fayda var. Bankaların bir kısmı kredi kullanmış kişilere hesapta para olmadığı zaman taksit ödemesinin yapılabilmesi için kredili mevduta hesabı da teklif ediyor. Yahut, zaten mevcutta kredi taksidinin ödeneceği hesaba bağlı bir kredili mevduat hesabı bulunabiliyor. Tüketici taksit günü hesabına para yatıramazsa bu kredi devreye girip ve ödemeyi yapabiliyor. Bu kez kişi parayı yatırana dek kredili mevduat hesabını kullanmış ve bu krediye borçlanmış oluyor. Bankalarda değişik adlarla sunulan bu kredi ürününün aylık faiz oranı ise %4.5 ile %5 arasında değişiyor. Bu da yıllık %54 ile %60 arası bir faiz demek. İhtiyaç ve konut kredilerindeki aylık %1 civarındaki faiz oranları düşünüldüğünde neredeyse 5 katı demek yanlış olmaz. Taksit tutarları genellikle düşük ya da gecikmeler  kısa süreli olduğundan ödenen faiz miktarı göze batmayabiliyor ama alınan kredinin maliyeti de artmış oluyor. Kredi kullanıcılarının bunun farkında olması önemli diye düşünüyoruz’ dedi.

Merkez Bankasının Mayıs 2010 Finansal İstikrar Raporu’nda, ‘kredili mevduat hesabı’ kullanımının arttığına dikkat çekildiğine ve  raporda tüketici kredilerinden oldukça yüksek faiz oranına sahip bu tür kredilerin, kısa süreli nakit ihtiyaçları dışında kullanılmaması gerektiğinin vurgulandığını hatırlatan Sungurlu ‘Merkez Bankası’nın sözünü  ettiği artan kredili mevduat hesabı hacmi ile son dönemde artan tüketici kredileri kullanımı arasında da bahsettiğimiz uygulama nedeniyle bir ilişki olabileceğini tahmin ediyoruz’ dedi.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar