Kredi kaydınızı kontrol edin

Nasıl bir kredi kaydınız olduğunu bilmeden onu iyileştirmeye çalışamazsınız. Öncelikle bankaların sorgulamalarda sizi nasıl görüntülediği öğrenin. Kredi Kayıt Bürosu’ndan mutlaka kredi notunuzu öğrenin. Kredi notunuzu düşüren başlıca konuların neler olduğuna da göz atın. Kayıtlarda yanlış bilgiler olduğunu düşünüyorsanız Kredi Kayıt Bürosu’na ilgili bankaya iletilmek üzere itirazınızı iletebilirsiniz.

Borçluluk oranınızı düşürün

Bankaların size verdiği kredi limitlerinin ne kadarını doldurduğunuz da kredi notunuzu etkiliyor. Örneğin bankaların size verdiği toplam 20 bin TL’lik kredi kart limitinizin 18 binini kullanmış olmakla sadece 5 binini kullanmış olmanız arasında fark var. Kredi notunuzu artırmak için gecikmiş borçlarınızdan başlayarak borçluluk oranınızı düşürmeye çalışın.

Kredi borçlarınız için otomatik ödeme talimatı verin.

Kredi ya da kredi kart borçlarınıza yaptığınız geç ödemeler, kredi skorunuzu hemen düşürür. Üstelik sistem, gecikmenizin 5 TL ya da 1000 TL olmasına dikkat etmez. 5 TL’lik bir gecikme bile skorunuzun düşmesine neden olabilir. Bu sebeple mümkünse kredi kart ve kredi ödemeleriniz için hesabınıza otomatik ödeme tanımlayın.

Kullanmadığınız kredi kartlarını iptal edin.

Genellikle yoğun kullanılan kredi kartımızın borcunu daha yakından takip ederken ara sıra kullandığımız kredi kartlarının borçlarını takip etmekte zorlanırız. Bu da borcumuzun gecikmeli ödenmesine neden olabilir. Az kullandığınız kredi kartlarınızı iptal ettirerek geç ödeme riskinden kurtulabilir, geciken borç oranınızı düşürerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Sık kredi ya da kredi kart başvurusu yapmayın.

Elbette krediniz reddedilirse bir başka bankaya başvurmanız da sakınca yok. Her bankanın kredi değerlendirmesi farklı yönde şekilleniyor. Ama şu da bir gerçek ki; bankaların yaptığı sorgulamaların sıklığı da kredi skorunuzu düşürüyor. Bu sebeple öncelikle size kredi vermeyen bankanın gerekçelerini öğrenmeye çalışarak düzeltebileceklerinizi öğrenin. Aynı anda birkaç bankaya birden başvurmak yerine size en uygun gelen iki banka belirleyip bir tanesine başvurun. Eğer her şeye rağmen ilk bankadan olumlu yanıt alamazsanız diğerini deneyin. Üçüncü banka başvurusu için ise biraz zaman geçmesini bekleyin.

Başkasının kredi skorunuzu düşürmesine izin vermeyin

Sadece kendi kredileriniz değil, kefil olduğunuz kredilerden sorumlu olduğunuz için başkasına kefil olmadan önce iyice düşünün. Borcun ödenememesinin sizin kredi notunuzu da olumsuz etkileyeceğini unutmayın.

Kredi geçmişiniz yoksa oluşturun.

Bankalardan hiç kredi kullanmamış olmadığınız için kredi notunuzun mükemmel olduğunu düşünmeyin. Bankalara kredi başvurusu yapan her on kişiden birinin kredi skoru hesaplanamıyor. Oysa bankalar, özellikle borç yönetimi konusunda nasıl biri olduğunuz hakkında fikir edinmek istiyor. Bu sebeple yavaş yavaş bankalarda düzgün bir kredi geçmişi oluşturmaya başlamalısınız. Bankaların en uygun kredi seçeneklerini ise sitemizin kredi sayfasından inceleyebilirsiniz.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
171 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar