Kredi onay sorularınızı cevaplıyoruz!

osmankapusuz

Bu yazı Filiz Küntaş tarafından yazıldı. Filiz Küntaş geçmişte bizim yazarlarımızdandı. Kendisine desteği için çok teşekkür ederiz. 

Geçen hafta "Yakın zamanda krediniz mi reddedildi?" yazımıza gelen sorularınızı, daha önce bize kredi notu, kredi onay aşamalarıyla ilgili ilettiğiniz sorularla harmanlayıp sizin için toplu olarak yorumlamak istiyoruz. Sorularınızı derleyip Enuygun.com Banka ve Sigorta Ürünleri Direktörü Filiz Küntaş'a yönelttik; o da sizin için cevapladı. Umarız bu yanıtlar, bankalarla ilişkilerinizde işinize yarar!

İçindekiler

Kara listede olduğumu sanmıyorum ama düzensiz ödemelerim oldu, bu bir sorun mudur?

Bankalar kredi başvuru değerlendirmesinde gerek Merkez Bankası kayıtlarını gerek geçmiş dönemdeki kredi  ödeme performansınızı gösteren Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarını detaylı inceliyorlar. Dolayısıyla düzensiz ödemeniz yani geç veya aynı ayda  yapılmayan ödemeleriniz, günlük bankacılık işlemlerinizde size sorun yaratmasa da, bu kayıtlarda yerini alır. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda ise banka  KKB de ve Merkez Bankasında adınıza var olan kayıtlara ulaşır; tek bankadaki ödeme sıkıntısı diğer bankalar tarafından risk olarak değerlendirilebilir ve size verilecek yeni kredide olası ödeme performansınız konusunda güvenilirliğinizi azaltır. Unutmadan söyleyelim Bankalar düzenli olarak ödeme performanslarını bu kurumlara bildirmekle yükümlüdür.

Sicil affından yararlandım, kayıtlarım silinmedi mi?

TC Merkez bankası veya Kredi kayıt burosundaki olumsuz kayıtlar 5 yıl sonrasında otomatik siliniyor. 5 yıl içinde incelendiğinde ise görülebiliyor.

KKB kayıtlarımın durumunu nasıl öğrenebilirim?

Bu kayıtlar bankalarca tutulup paylaşıldığından, öncelikle kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınız banka, sizin adınıza bu işlemi gerçekleştiriyor. Sizin konuyla ilgili bir itirazınız olursa, yine bu banka ya da bankalar aracılığıyla, Müşteri İtiraz Değerlendirme sistemine talebinizi iletmeniz gerekiyor. KKB kayıtları silinebilir nitelikte değildir; bu kayıtlar üzerinde kayıtlar baki kalmak üzere, durum güncellemesi yapılır. Silme işlemi ancak ve ancak yanlışlığı kanıtlanmış, ki son yıllarda çok nadir örneklerine rastlanıyor, kayıtlar için mümkün.

Birden fazla bankaya aynı anda başvurmam kredi notumu düşürmez mi?

Hayır kredi notunuz düşürmez; bununla birlikte bazı bankalar risk kurallarına göre bir çok bankaya başvurulmasını olumsuz olarak değerlendirebilir.

Kredi başvurusunda bulundum ve reddedildi, en yakın hangi tarihte tekrar başvurmalıyım?

Başvurularınızı çalıştığınız, hesabınızın olduğu bankalar başta olmak üzere hemen başlatabilirsiniz. Diğer bankalara ise en erken 1 ay sonra başvurmanızı öneririz böylelikle banka sizin son ayda yaptığını ödemeleride görebilecek ve yeniden talebiniz değerlendirmeye alacaktır. KKB notunuzun yükselmesi gerkiyorsa minimum 6 aya ihtiycaınız var. Bu 6 aylık dönemde kredi kartı ödemelerinize dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Belirtmek isteriz ki bankalar ile kredi dışında yani, hesap ve otomatik ödeme talimatları gibi kurduğunuz ilişkiler de güvenilirliğinizi artırır.

Daha önce hiç kredi kartı ve kredi kullanmadım, bu nedenle kredim reddedildi, ne yapmalıyım?

Bazı bankalar için hiç kredi kullanmamış olmanız, hakkınızda olumlu bir referans göstergesi değildir.  Bankaların bu olumsuz görüşü, hakkınızda hiç bir kayıt bulunmamasından bulanıklaşıyor, bunu çözmek için iletişim şart!
Bankalar ile olan ilişkinizi daha birebir hale getirmek için öncelikle maaşınızı / emekli maaşınızı aldığınız banka ile görüşmeniz ve sizden istenen kefil vb. şartları karşılayabilecek durumda olmanız önemli.


osmankapusuz
Osman Kapusuz
33 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN