Her banka ya da kredi kuruluşu, ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi için farklı şartlar arar. Bankalar için kredi vermede öncelikli konu, risk hesabıdır. Her bankanın risk algılaması, risk hesap yöntemi farklıdır. Bankaların risk hesaplarken kullandıkları bazı ortak konular vardır: 

İçindekiler

- Başvuru sahibinin Kredi Notu ve Kredi Özgeçmişi:

Kredi Notu, kredi almak isteyen kişiyle ilgili oldukça özet bir sayısal bilgi verir, ve bu, kredi kullandırmak için oldukça pratik bir değerleme sistemidir. Kredi özgeçmişi olarak belirtilebilecek olan, kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması bilgileri, kredi notunu belirleyecektir.  Bankalar öncelikle bu nota bakar.

- Başvuru sahibinin Net Geliri:

Başvuru yapan kişinin ve hatta ailesinin düzenli bir geliri olması, ve de giderlerinin gelirlerinden olabildiğince düşük olması, bankalar açısından riski azaltan önemli bir unsurdur. Bu nedenle bankalar genellikle sizden sizin ve ailenizdeki diğer bireylerin aylık gelirlerini, kira ve benzeri sabit giderlerini, aylık kredi kartı ödemelerini öğrenmek isteyecektir.

 - Peşinat ödemesi:

Bankalar, mortgage alma aşamasında, mortgage'ı kullanacağınız taşınmazın belirli bir yüzdesini (bu yüzde genellikle %25'in altında olacaktır) peşinat yatırmanızı isteyecektir. Bu, bankalar açısından riski azaltan bir işlemdir. Peşinat oranı, bankalara göre farklılık gösterebilir. 

- Taşınmaz Malın Özellikleri:

Bankalar, kendileri açısından işlerin kötü gitmesi durumunda, taşınmaz malın da kendileri açısından "satılabilir" olmasını isterler. Bu nedenle mortgage kullandığınız taşınmazın özellikleri de bankalar için kredi sağlamakta önemlidir. Bu özellikler, Ekspertiz raporuyla belirlenir. Banka, kendisiyle çalışan bir uzmanın söz konusu taşınmazı görmesini ve değerlendirme raporu yazmasını ister. Bu sayede ilgili konut ya da işyerinin fiziki özelliklerini, inşaat kalitesini, tapu kaydını, yaklaşık piyasa değerini öğrenir, ve buna göre risk hesaplamasını yapar.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar