Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

betulsungurlu
İçindekiler

Kredi Kayıt Bürosu, sadece bankalara söylediği kredi notunuzu artık sizinle de paylaşıyor. Notunuzu öğrenebilmek için kredi kayıt bürosu web sitesine üye olmanız ve risk raporunuzu talep etmeniz yeterli! Üyelik için nüfus cüzdanınız ve bir kredi kartınızın bilgileri soruluyor. Birkaç dakika süren üyelik işlemlerinin ardından rapor ücretini kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Ödeme gerçekleştikten sonra kredi notunuzu da içeren risk raporunuz bilgisayarınızda karşınıza çıkıyor.

Kredi limitinizi görebilirsiniz

Rapor oldukça detaylı bilgilerin özet sunumu niteliğinde! Mevcut ve geçmiş kredi durumunuzu gözler önüne seriyor. Bankalardaki toplam kredi limitiniz, limitinizin ne kadarını kullandığınız, kalan kredi bakiyeniz, en son kredi kullanım tarihiniz, geciken hesap sayınız, gecikme miktarınız, kredi ödemenizi en çok ne kadar geciktirdiğiniz ya da hiç geciktirmediğiniz, hangi bankalarda kredi ya da kredi kartınızın olduğu gibi birçok veriyi bu raporda toplu olarak görebiliyorsunuz. Böylece notunuzu olumsuz etkileyen detayları görüp notunuzu yükseltmek için neler yapacağınız hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Kredi notunuz yukarıda saydığımız veriler ışığında hesaplanıyor. Notunuz 1 ile 1900 arasında değişebilir. 1’in en riskli, 1900’ün en az riskli kabul edildiği hesaplamada notunuz ne kadar yüksekse o kadar iyi! Elbette kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın hangi nottan sonrasını kabul edeceği ya da krediye olumlu yanıt vermek için başka hangi kriterleri dikkate alacağı kendi inisiyatifinde! Ayrıca raporun sadece bireysel nitelikli kredileri esas aldığını, ticari kredilerini değerlendirmediğini de belirtelim.

Dilerseniz raporunuzu paylaşabilirsiniz

Risk raporunuzla gurur duyuyorsanız ev sahibinizle ya da ticari ilişkiye girebileceğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Ya da onlar sizin hakkınızda fikir edinmek için bu raporu sizden talep edebilir. Sistem henüz çok yeni olsa da varılmak istenen nokta da bu aslında! İleride cep telefonu, elektrik, su faturaları gibi diğer ödeme performanslarını da içine alacak bu raporlama sistemi, tarafların birbirini daha rahat tanıyabilmesi, daha isabetli ilişkiler kurabilmesi için tasarlanıyor.

Rapora itiraz edebilirsiniz

Raporda yer alan bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünürseniz yine internet üzerinden itiraz edebilirsiniz. İtirazınız öncesinde raporunuzun güncellenme tarihini dikkate almanızda fayda var. Henüz sadece güncellenmemiş de olabilir.

SMS’le de rapor istenebiliyor

Risk raporunuzu SMS ile de talep edebilirsiniz. Yalnız bunu yapabilmek için öncelikle www.kkb.com.tr üzerinden üyelik oluşturmanız gerekiyor.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar