İçindekiler

İhtiyaç ve konut kredisi kullanmak isteyen pek çok kişi kredi notunun düşük olması sebebiyle kredi kullanamıyor. Enuygun.com’a da konuyla ilgili çok yorum ve soru geliyor. Bazen farkında olmadan yaptığımız ufak tefek gecikmeler ya da dikkatsizlikler, kredi notumuzu olumsuz etkileyebilir. Herhangi bir sebeple nakde ihtiyacımız olduğunda, kredi talebiniz, notunuzun düşüklüğü sebebiyle onaylanmayabilir. Biraz daha dikkatli hareket ederek kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz. İşte kredi notunuzu yükseltmenin 8 yolu…

1-Ödemelerinizi düzenli yapın

Öncelikle kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi hesaplarınızın ödemelerini çok düzenli yapın. Bir iki günden bir şey olmaz demeyin, mutlaka en azından minimum ödeme tutarlarını zamanında ödeyin. Kısa süreli gecikmeler bile notunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu arada maaş kartlarınıza bağlanan kredili mevduat hesaplarının ödemelerine de çok dikkat edin. Oradaki gecikmeler de notunuzu kötü yönde etkiler.

2-Borçluluk oranınızı düşürün

Pek çok kişi kredi notu yüksek olsa bile kredi alamayabiliyor. Çünkü geliriniz, mevcut borçlarınızla çelişince bankalar kredi vermekte çekinceye düşüyor. Bu yüzden ‘kredi kartımın limiti yüksek ben nasılsa asgari ödeme tutarını ödeyebiliyorum’ diye düşünmeyin. Ara sıra borçlarınızın tamamını kapatın, bu ara kapatmalar kısa sürede kredi notunuzda belirgin bir artış sağlayabilir. Ya da kredi notunuz çok da düşmeden ihtiyaç kredisi çekerek borçlarınızı kapatma yoluna gidin.

3-Kredi kartınızı dikkatli kullanın

Kredi kartı kullanımı kredi notunuzu etkileyen en önemli kriterlerin başında gelir. Kredi kartlarınızdaki borç yükü ve düzenli ödeme alışkanlıkları, notunuzu arttırabilir de azaltabilir de. Örneğin geliri iyi ve düzenli olmasına rağmen bir iki günlük gecikmeyi önemsemeyenler ‘Ne olacak asgari ödemeyle idare ediyorum’ diyerek kredi kartına para yatırmayanların kredi notu da düşer.

4-Sık kredi başvurusu yapmayın

Üst üste yapılan kredi başvuruları da kredi notunuzu etkileyebilir. Yani banka bu kişi sürekli kredi başvurusu yapmış, ret olmuş diyerek sizin başvurunuza olumsuz yaklaşabilir. Eğer kredi kullanmayı düşünüyorsanız ve bir bankadan olumsuz yanıt aldıysanız üst üste başvuru yapmayın. Daha önce çalıştığınız ya da maaşınızın yattığı bir bankaya danışın.

5-Kefil olurken çok dikkatli olun

Sizin kredi notunuz yüksek olabilir, ödeme alışkanlıklarınız düzenli olabilir ancak yine de size kredi çıkmıyorsa dikkat! Geçmişte birinin kredi almasına kefil olmuş olabilirsiniz. Kefil olduğunuz kişi düzenli ödeme yapmıyorsa ya da bankayla sorun yaşadıysa, bu kefil süreci sizin kredi notunuzu da düşürebilir.

6-Kullanmadığınız hesapları kapatın

Kullanmadığınız hesap ya da kredi kartı vs. varsa kapatın. Çünkü bunların yıllık aidatı, hesap işletim ücreti gibi ödemeleri gelebilir, bunları ödemeyince de kredi notunuzu etkileyebilir.

7-İletişim bilgilerinizi güncel tutun

Bankalar ödemelerinizle ilgili size hatırlatma mesajları gönderir. Cep telefonunuza ya da e-mail adresinize gelen bu mesajlar sayesinde unuttuğunuz bir ödemeyi yapabilirsiniz. Ancak iletişim bilgileriniz güncel değilse, unuttuğunuz ufak tefek bir ödeme bile kredi notunuzu düşürebilir.

8-Kredi geçmişi oluşturun

Özellikle gençler ve yeni işe girenlere tavsiyem mutlaka bir kredi notu oluşturun. Kredi notu oluşturmanın en kolay yolu kredi kartı kullanmaya başlamaktır. İlk olarak maaş aldığınız bankadan kredi kartı talebinde bulunun. Düşük limitli de olsa bir kredi kartı alır ve bunu düzenli kullanırsanız, bir süre sonra kredi notunuz oluşur. Daha önce kara listeye girdiyseniz, kara listeden çıkmanın en kolay yolu da mevcut kredi kartınızı düzenli kullanmaktan geçer. Hiç kredi kartı kullanmıyorsanız kara listeden çıkmak için belki 5-6 yıl gerekir. Düşük limitli de olsa düzenli kredi kartı kullananlarda bu süre 3 yıla kadar düşebilir. Tabii yine bu süre bankadan bankaya değişebilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar