Kredi notu yükseltilebilir mi sorusuna, Enuygun Bankacılık ve Sigorta Ürünleri Direktörü Filiz Küntaş yanıt veriyor.

İçindekiler

Kredi notu yükseltilebilir mi?

Kişiye özel belirlenen kredi notu, bir noktada tüketicinin borçlarını ödeme alışkanlıklarını gösteren bir faktördür. Banka kredi notuna bakarak müşterinin risk profilini oluşturur ve müşteriye kredi verilip verilmemesi gerektiğine karar verir. Kredi kayıt bürosunun notuna ek olarak Bankaların kendi risk politikalarına göre oluşturdukları farklı kredi skorları da vardır. Banka kredi değerlendirmesi yaparken sadece kredi notuna göre karar vermez. Kredi notu düşük olduğu için bir bankadan kredi alamayan tüketici, diğer bir bankadan onay alabilir. Ancak genel olarak bankalar kredi notu yüksek, dolayısıyla riski düşük müşterilerle çalışmayı tercih eder.

Daha önce hiç kredi kullanmayan, bankayla işi olmayan kişilerin de kredi notu düşüktür ya da hiç yoktur. Kredi notunu yükseltmek için düzensiz ödemeleri gidermek gerekir. Şimdiye kadar hiç bir kredi kartı ve kredi ürünü almadıysanız bir kredi kartı alıp kullanmanızı tavsiye ederiz. Kredi kartı kullanımı harcadığınız tutarı her ay ödediğiniz sürece size maliyet yaratmaz risk doğurmaz ve kredi notunuzu yükseltir. Kredi kartı ve kredi harcamalarınızda üst üste yapacağınız düzenli ödemeler tabi ki kredi notunuzu yükseltir. Ancak diyelim ki iki kredi kartında düzenli ödeme yaptınız birinde yapmadınız bu da notunuzu düşürür. Bütün kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapmanız gerekir.


uguryurt
Uğur Yurt
30 Yazı
Gezmeyi ve yeni yerler görmeyi çok seven birisi. Aynı zamanda gezip gördüğü yerleri başkalarının daha kolay keşfetmesi için tanıtıcı seyahat yazıları yazmak da çok hoşuna gidiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN