Kredi notu hakkında merak ettikleriniz

betulsungurlu
İçindekiler

Bankalar kredi başvurusunda bulunan her kişiyi öncelikle sayısal bir puanlamaya tabi tutuyor. “Kredi notu” olarak verilen bu puan, düşük çıkarsa kredi başvurusu reddediliyor, yüksek çıkarsa onaylanıyor. Bankaların asıl amacı ise her gün yapılan yüzlerce kredi başvurusunu belirli bir sistematikte ele almak! Kredi notu uygulaması, pratik bir yöntemle başvuru sahibinin bankanın öngördüğü minimum kredibilite seviyesinde olup olmadığı hakkında sayılarla fikir veriyor.

Aylık net gelir, yaş, meslek, toplam iş deneyimi, öğrenim durumu, medeni hal, son işte çalışma süresi, sahip olunan taşınmazlar, hatta ikamet edilen adres gibi çeşitli faktörler kredi notunun yüksek ya da düşük çıkmasını etkilese de puanlamayı en çok etkileyen faktör, kişinin “kredi geçmişi” olarak karşımıza çıkıyor. Elbette kredi geçmişi, kişinin sadece tek banka ile olan ilişkisini içermiyor. Bu sebeple bankaların birleşerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu, hem kurumsal hem de bireysel müşterilerin tüm bankalarla olan kredi geçmişini kayıt altına alıyor. KKB bu verilerden her biri için ayrı ayrı kredi skoru hesaplıyor.

Kredi taksitini geç ödeme skoru düşürüyor

Kredi skoru dinamik bir puanlama ve kredilerinizle olan tüm ilişkinizden etkileniyor. Örneğin kredi taksitinizin tamamını ödemediğiniz aylarda kredi skorunuz düşüyor. Üstelik eksik ödediğiniz miktardan bağımsız bir şekilde hesaplanıyor. Yani kredi taksitinizi 5 TL ya da 200 TL eksik ödemeniz fark etmiyor. Her ikisi de sistemde “geç ödeme” olarak ele alınıyor.

Sorgulama notu düşürmez

Kredi Kayıt Bürosu yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre kredi notunuzu sorgulamak, kredi skorunuza herhangi bir etki yapmıyor. Yani kredi notunuzu öğrenmek ya da sorgulamak yapmak kredi notunuzu düşürmez. Banka genel merkezlerinin her ay yaptığı sorgulamalar da “hafif sorgulama” olarak kaydediliyor ve skoru etkilemiyor.

Kredi skorunu yükseltmenin yolu borçlanma oranını azaltmak

Eğer geçmişte kanuni ya da idari takibe girmiş borçlarınız ya da olumsuz çek senet kayıtlarınız yoksa kredi skorunu artırmanın yolu kredi borçlanma oranını azaltmaktan geçiyor. Örneğin çeşitli bankalardan olan 10 bin TL kredi kartı limitinizin sadece 3 bin TL’sini kullanmış olmakla tüm limiti doldurmak arasında önemli fark bulunuyor. Geciken ödemelerinizi toparlamaya çalışarak kredi kart borçlarınızı kapatmanızın ve harcanabilir kart limitinizi yükseltmenin kredi skoru üzerine olumlu etkisi bulunuyor.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar