6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden sonra kredi masraflarının geri alınabilmesi mümkün oldu. Bu konuyla ilgili benim de cep telefonuma çağrılar ya da SMS’ler geliyor. Mailler alıyorum. Ben de açıkçası biraz çekinerek ne yapacağımı düşünüyorum. Her arayan firmanın doğru ve güvenilir olması mümkün değil. Hatta sizi arayarak kredi kartı masraflarınızı geri alabiliyoruz dedikten sonra sizden kredi kartı numaranızı vs. isteyenler varsa kesinlikle itibar etmeyin. Kredi masraflarınızı geri almanın birkaç yolu var.

İçindekiler

2.000 TL’nin altında başvurular İlçe Hakem Heyeti’ne

Öncelikle bireysel olarak kendiniz başvurabilirsiniz eğer masraflarınız 2.000 TL’nin altında ise ilçe hakem heyetlerine, 3.000 TL’nin altında ise il hakem heyetlerine başvurabilirsiniz. Aşağıda bankaya göndereceğiniz dilekçe örneğini vereceğim ama önce bu dilekçelerle birlikte yapacağınız işlem sıralamasına bakalım.

Bankadan sözleşmenizi isteyin

*Öncelikle kredi sözleşmenizi okuyun. Eğer sözleşmenizde kredi masrafı yazmıyorsa o zaman masrafı isteme ve alma konusunda büyük bir avantaja sahipsiniz. Sözleşmenizi kredi kullandığınız bankadan isteyin. Banka bunu size vermek zorunda. Aşağıda bankaya sunacağınız dilekçenin örneği var.

* Bankanıza mail, faks ya da dilekçe yoluyla başvurun ve bu masrafların geri ödenmesini talep edin.

*Eğer miktar 2.000 TL’nin altındaysa ilçe hakem heyetine, 3.000 TL’nin altındaysa İl Hakem Heyeti’ne başvurmanız, daha fazla ise de Tüketici Mahkemesine dava açmanız gerekir. Hakem heyetlerinin kararları da bağlayıcı nitelikte oluyor.

*Mahkemeye bizzat başvurabileceğiniz gibi avukat yoluyla da başvurabilirsiniz. Avukat ya da hukuk şirketiyle anlaşmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ancak onlara vekalet vermeniz gerekir vekalet verirken de genel değil, sadece kredi masrafları için vekaletname hazırlatın ve noter onaylı olarak avukata verin. Bu tip davalarla uğraşan hukuk firmaları var. Eğer onları güvenilir bulursanız başvurabilirsiniz.

Kaymakamlığa verilen dilekçe örneği

Bankaya verilen dilekçe örneği


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN