Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey

tugbahacibayramoglu

Nakde ihtiyacınız olduğunda, ev, otomobil gibi pahalı şeyler almak istediğinizde kredi kullanmak büyük kolaylık sağlıyor. Hayal bile edemeyeceğiniz evi ya da otomobili satın alabilir, çocuğunuzun eğitim masrafından evinizdeki tadilata kadar nakit gerektiren pek çok alanda kredi kullanabilirsiniz. Ancak bankalar kredi verirken bazı kriterlere göre hareket ediyor. Şimdi ya da önümüzdeki günlerde kredi kullanmayı düşünüyorsanız, vereceğimiz önerilere göz gezdirmenizde yarar var. Dikkat edeceğiniz 7 ayrıntı size kredi kapılarını daha kolay açacaktır.

İçindekiler

1-Kredi notunuzu yüksek tutun

Öncelikle kredi notunuzun ne kadar yüksekse kredi kullanma ihtimaliniz o kadar artar. Bankaların kredi kullandırırken ilk baktıkları şey kredi notudur. Kredi notu sizin geçmiş dönem ödeme alışkanlıklarınızdan, borçluluk durumuna, hatta kredi arayışına kadar pek çok etkene göre verilen bir nottur. Borcunu düzenli ödeyen, geciktirmeyen, gelirinin çok ötesinde borcu olmayanın kredi notu yüksektir. Kredi borcunuzu bir kaç gün gecikmeli ödemeniz bile notunuzu olumsuz etkileyebilir. Kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu'ndan ya da bankaların kredi notu veren birimlerinden öğrenebilirsiniz.

2-Bankalarla ilişki kurun

Daha önce hiç bankayla çalışmamış ya da hiç kredi ve kredi kartı kullanmamış kişiler de bankalar için belirsiz müşteridir. Kredi kullanmadan önce bir bankada hesap açıp küçük tutarlı da olsa birikim yapmaya çalışın. Yine düşük limitli de olsa bir kredi kartınız olsun ve bu kartın ödemelerini düzenli yapın. Hesap açtığınız, kredi kartı kullandığınız bir bankanın olması, sizin ileride daha kolay kredi almanızı sağlayabilir. 

En uygun ihtiyaç kredilerine göz atmak için tıklayın...

3-Borç durumu

Ödeme alışkanlıklarından sonra kredi notunu en fazla etkileyen kriterlerin başında borçluluk durumu geliyor. Yani siz istediğiniz kadar düzenli ödeme yapın, mevcut kredi ve kredi kartlarının borcu yüksekse, bu durumda kredi notunuz düşük olmasa bile banka kredi vermek istemeyebilir.

4-Sigortalılık süresi

Bankalar kredi kullandırırken mutlaka gelirinizi belgelemenizi ister. Yani belgelenemeyen hiç bir gelir banka tarafından kabul görmez. Banka kredi başvurusu yaptığınızda sizin kredi notunuzun yanı sıra maaşınıza ve SGK prim ödemelerinize bakar. Örneğin bankaların bir çoğu aynı iş yerinde en az altı ay çalışmış olmanızı ister. En az altı ay sigortalı çalışmayan kişiye kredi kullandırmak istemezler.

En uygun ihtiyaç kredilerine göz atmak için tıklayın...

5-Yasal takibe düşmeyin

Mevcut kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz yüzünden takibe düştüyseniz borcunuzu kapatsanız bile bir süre kredi kullanamazsanız. Bu yüzden bankalar takibe düşmeden önce size telefonla SMS ya da mail yoluyla “En kısa sürede ödeme yapmanız, yapmamanız durumunda takibe alınacağınıza” dair uyarı mailleri yollar. Takibe düşmemeye çalışın, yoksa yasal işlemlerle başlayınca 5 yıla kadar kredi kullanamayabilirsiniz.

6-Üst üste başvuru yapmayın

Bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda ya da online başvuru yaptığınızda bekleyin. Üst üste yapılan başvurular da kredi notunuzu etkileyebilir. Özellikle birden fazla banka sizin kredi talebinizi aynı dönemde red ettiyse yeni başvuru yapmayın. Gelirinizi attırmaya, mevcut borçlarınızı kapatmaya ya da yapılandırmaya çalışın. 

7-Düzenli ödeme alışkanlığı

Düzenli ödeme alışkanlığınızın olması bankaların sizi olumlu müşteri olarak görmesini sağlar. Borcuna sadık müşteri imajı sonraki yıllar yapacağınız kredi başvuruları için de pozitif etki yapar. Bankalara göre siz 'Borcuna sadık müşteri' olarak bilinirsiniz. Bankalar Daha önce bir ya da bir kaç kez kredi kullanım borcunu sorunsuz kapatan müşteriye kredi limitleri esnediğinde otomatik limit tanımı bile yapabilir.

Bunları okuduktan sonra 'Evet ben de kredi kullanmaya hazırım' diyorsanız hemen ihtiyaç kredilerini karşılaştırarak kullanmak istediğiniz kredi için başvuru yapabilirsiniz. Aylık taksit ödemelerinin bütçenizi aşmamasına dikkat edin. Daha az faiz ödemek için vadeyi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Kullanmak istediğiniz kredi tutarını ve vade aralığını girerek kredi aramanızı yapın ve kolayca başvurun.

İhtiyaç kredilerine göz atmak için tıklayabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN