Kredi kullanırken ince hesaplara girin

dincerkeskinpala
İçindekiler

Bankacı arkadaşlarımla konuşurken ilk sorduğum soru, kredi taleplerinde nasıl bir yön izleniyor olduğu oluyor. Kredi faizlerinde yükseliş yaşandıktan sonra, insanların kredi alma istekleri azalıyor mu merak ediyorum. BDDK ve Merkez Bankası’ndan raporlar geldikçe bunları paylaşıyorum ancak direkt olarak bireylerin nasıl bir düşünceye sahip olduklarını da banka şubelerinden araştırabiliyorum.

Bir bankacı arkadaşım, kredi faizlerindeki artışların henüz kredilerine olan rağbeti azaltmadığını söyledi. Hatta ben yanında otururken, iki kişi geldi ve kredi başvurusunda bulunmak istediğini bildirdi. Bir aile konut kredisi alırken, bir aile de ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istedi.

Sonra bir arkadaşımla konuşurken, ihtiyaç kredisi aldığını öğrendim. Faizler yükselmeden mi aldın diye sorduğumda, faizlerindeki yükselişin farkında olmadığını söyledi. Kredi faizini kaçtan aldığını dahi bilmediğini öğrenince şaşkınlığım bir kat daha arttı. Acaba paranın değeri bu kadar az mı?

Paranızın değerinin farkına varın, kredi alırken düşünün!

Son yapılan faiz artırımları ile beraber kredi maliyetlerinde %50’ye yakın bir artış söz konusu oldu. Özellikle ihtiyaç ve taşıt kredilerinde ciddi bir artış yaşanırken, konut kredisi faizlerinde de maliyetleri artırıcı yükselişler gördük. Bu nedenle kredi kullanırken, hesaplamalarınızı çok ciddi yapmanız gerekiyor.

İhtiyaç kredilerinde bir yıl içerisinde faiz oranı 1.84 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Kredi alacak tüketicilerin tercihlerine baktığım zaman, bunun genelde 18-24 ay arasında olduğunu düşünürsek, faiz oranları daha da artmış olacak. Yıllık faiz %25 seviyesine kadar yükselebiliyor. Bu nedenle kredi kullanmanızın maliyeti bir hayli yükselmiş durumda.

15 bin TL’lik ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizi ve bu krediyi 18 aylık sürede geri ödemek istediğinizi varsayarsak, aylık ödemeniz gereken tutar 980 TL civarında olacakken, toplam geri ödeme tutarınız yaklaşık 18 bin TL civarında olacaktır. Yani 15 bin TL’lik ihtiyacınız için 18 bin TL gibi bir ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. 18 ay içerisinde ödemeniz gereken faiz küçümsenmeyecek bir oran çünkü 3 bin TL gibi extra bir bedel karşınıza çıkıyor.

Bu nedenle kredi kullanırken, çok ince hesaplar yapın. Gerekirse alacağınız kredi miktarından feragat etmeyi öğrenin. Bu dönemde ihtiyaçları belirlemenin öneminden bahsediyorduk. İşte şimdi işinize yarayacak. Çünkü kredi alırken; kredi almışken şunu da yaptırayım devri bitti. Yalnızca olmazsa olmaz ve içinden çıkamayacağınız durumlar için bu bedelin altına imza atın. Alacağınız kredi miktarını mümkün olduğunca kısın ve ödeyeceğiniz süreyi de arttırmamaya çalışın.

Konut kredisi alacaklar eğer ki mecbursa kredi almaktan vazgeçemeyecekler haliyle. Hesaplamaları yaparken, uzun vade almaya dikkat etsinler. Eğer ki uzun vadede ödeyeceğiniz bedel çok daha fazla artmıyorsa, konut kredisinde uzun vade tercihi yapabilirsiniz. Burada kilit nokta maliyet hesaplamalarını çok iyi yapmanız.

Uzman Yazarlar