Borç kapatmaktan, otomobil alımına kadar pek çok konuda nakit ihtiyacınızı giderecek olan tüketici kredisini kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bankalar artık eskisi kadar kolay kredi vermiyor. Kredi notundan, toplam borçluluk oranınıza ve gelir durumunuza kadar pek çok kritere bakılıyor. Haliyle kredi kullanacakların dikkat etmesi gereken noktalar da düne göre daha fazla.

Kredi maliyetlerine dikkat!

Kredi kullanırken aylık taksitlere göre tercihte bulunmanın her zaman doğru olmayacağını belirten enuygun.com Kredi Analisti Hacıbayramoğlu “Hem taksit hem de toplam maliyete göz atıp bütçenize göre kredi tercihinde bulunmanızda fayda var.Eskisi gibi yüksek kredi masrafı alınmıyor. Artık yasal olarak kredi tutarının %0,5'i oranında masraf alınabiliyor. Ancak yine de sigorta primlerini, masrafları ve kredi türünü mutlaka göz önünde bulundurun. Özellikle konut kredilerinde daha fazla masraf alındığı için toplam geri ödeme de dikkate alınmalı” dedi.

Mutlaka karşılaştırın

Kredi kullanırken karşılaştırma yapmanın çok önemli bir kazanç sağlayacağını belirten Hacıbayramoğlu, “Enuygun.com gibi karşılaştırma sitelerinde, bankaların faiz oranlarına ve toplam geri ödemelerine göz atarak banka banka dolaşmadan, daha uygun şartlarda kredi kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz kredi tutarı ve vadeyi seçerek karşılaştırma yaptıktan sonra bankayı seçmek çok daha doğru. Yine de kredi notunuz çok yüksek değilse, maaşınızın yattığı ya da daha önce çalıştığınız bankayı tercih etmeniz, kredi kullanma ihtimalinizi artırabilir” açıklamasını yaptı.

Vade seçerken faiz oranlarına göz atın

Vade yükseldikçe faiz oranı yükselir, gibi genel bir kural olmadığını belirten Hacıbayramoğlu, “Özellikle bankalar son bir yılda tamamen kendi kredi politikaları doğrultusunda faiz oranı veriyor. Bir banka 36 ay vadeli kredi için, 12 ya da 24 aydan daha düşük faiz oranı verebiliyor ya da daha yüksek kredi tutarına daha düşük faiz oranı sunabiliyor. Bu nedenle kredi kullanmadan önce farklı vade seçeneklerine de göz atmanız iyi olur. Kamu çalışanı, maaş müşterisi vb. özel durumunuz varsa daha düşük kredi faiz oranlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumunuz varsa banka çalışanına hatırlatmanızda fayda var” dedi.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.