Kredi kartlarında tek limit ne anlama gelecek?

dincerkeskinpala

Ülkemizde 50 milyon civarında banka kredi kartını kullanan yaklaşık 27.5 milyon kişiden yüzde 80’i kart borçlarının tamamını, yüzde 20’si ise bir kısmını ödüyor. Kredi kartı borcunu asgari ödeme tutarının altında ya da hiç ödemeyen kişi sayısı, toplam kredi kartı müşterilerinin yüzde 5’ini oluşturuyor. Kredi kartı alacaklarının içinde sorunlu kredi kartı alacaklarının oranı ise ortalama yüzde 7. Kredi kartı borcu toplamı ise 60 milyar TL civarında.

Kredi kartları kullanımında bilinçlinilmesi gerektiğinin ısrarla altını çiziyorum. Nakit kullanmak yerine kredi kartı kullanmanın hem bütçe takibini kolaylaştırdığını hem de taksit imkanı ile bütçeleri bir nebze rahatlatabileceğini vurguluyorum. Ancak kredi kartı kullanmak özen gösteren bir iş. Asgari ödeme tutarı, nakit çekimi gibi konular bütçelerde ciddi açıklara neden olabiliyor.

İçindekiler

Düzenlemelerle borçluluk kontrol altına alınmaya çalışılıyor

Son yapılan kredi kartı düzenlemeleri ile hatırlayacağınız gibi; kredi kartı dönem borcunu, bir takvim yılı içinde en fazla üç kez yüzde 50’sine kadar ödeyenlere “nakit çekim yasağı” uygulanacak. Yani üç aydır kart dönem borcunu yarısına kadar ödeyenler için “nakit çekim yasağı” başlayacak. Bir takvim yılı içinde, en fazla üç kez dönem borcunun yüzde 50’sine kadar ödeme yapılan kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamen ödenmesine kadar artırılamayacak. 

Yeni düzenlemeye göre tek limit uygulaması, 4.999 Liraya Kadar Olanlarda: 2011 yılı sonuna kadar yüzde 20, 2012 yılında yüzde 22 olacak. Kart Limiti 5.000-14.999 Lira Arasında Olanlarda:
2011 yılı sonuna kadar yüzde 22 olacak.Kart Limiti 15.000-19.999 Lira Olanlarda:
bu yılın sonuna kadar yüzde 22 olan asgari ödeme, kademeli olarak artacak ve 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren, yüzde 30 olarak uygulanacak. Kart Limiti 20 bin Lira ve Üzerindeki Kredi Kartlarında: bu yılın sonuna kadar yüzde 22 olan oran, altı ayda bir artarak sırasıyla yüzde 25, 28 ve 30 olacak.

BDDK’nın yeni önlemi kredi kartı limitleri üzerinde olacak

Bu düzenlemelerin yanında önlemleri artırmaya devam eden üst yönetim, kredi kartlarına limit sınırı getirmenin de planlarını yapıyor. Son günlerde gazetelerde çıkan haberlere göre, 2012 yılı itibariyle kredi kartlarına limit konulacak. Şöyle ki; 10 bin lira  limit belirlenen bir vatandaş, bunu ister tek bankadan, isterse 5 ayrı bankadan 2 biner TL limitli kartlarla kullanabilecek. Bu limiti aşmak söz konusu olmayacak. 

Kredi kartı sahiplerinin gelir durumları, mülkiyet bilgileri, ailedeki çocuk sayısı, tüketim ve harcama alışkanlığı gibi bilgiler göz önünde bulundurularak kredi kartları merkezi tarafından, tek bir limit belirlenecek.  Tüm bankaların ulaşımına açık olacak bu limit, vatandaşa verilecek kredi kartlarına da referans oluşturacak.

Yani; borçlanmaya bir sınır konulacak. Son günlerde konuşulan nakit avans ihtiyaç kredisinden daha tercih edilebilir mi sorusu soruluyor. İhtiyaç kredilerinde faiz oranları makul seviyelerdeyken, nakit avans çekme maliyeti göreceli olarak daha maliyetli oluyordu. Şimdi ise bu maliyet hesabı tekrar yapılmaya başlandı. Bunun farkında olan BDDK ise bu sefer de her farklı bankadan yüksek oranda limitli kredi kartı sahibi olmayı engellemek istiyor.

Ayrı ayrı bankalardan 5 bin TL limitli 5 kredi kartınız olsa, nakit avans çekme bütçeniz hayli yüksek olacak. Bu kolay yolları ortadan kaldırmak çok mantıklı olacak. Çünkü ayağı yorgana göre uzatmadan yapılan plansız harcamalar nedeniyle borçlanan bireyler, borçlarını gelirleri ile kapatamadıkları için mecburiyetten dolayı kredi ve nakit avans çekme gibi yollara başvuruyorlar.

Şimdi ise bu yolların önünün kesildiğini vurgulamak, bireylerin daha düzenli ve planlı harcamalar yapmasına imkan sağlayabilir. En azından umut bu yönde.


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN