Bu hafta BKM'nin araştırmasına göre kredi kartı kullanımı ile ilgili alışkanlıklarımızı ve hem şaşırtan hem sevindiren gerçekleri öğrendik! 

İşte o gerçekler

  • Kredi kartı limitlerimiz gelirimizle orantılı yani kart sahipleri gelirleri üzerinde harcama yapmıyor. Kredi kartı sahiplerinin %54'ü tek kart kullanıyor.
  • Tüketiciler, limitlerini sonuna kadar kullanmayı da tercih etmiyor. Kullanıcıların yüzde 68’i limitlerinin yüzde 50’sini aşmıyor. Sadece yüzde 8’lik bir kesim limitini yüzde 85 ve üzerinde bir oranda kullanıyor.

Bu göstergeler tek limit uygulaması öncesinde önemli zira tek limit uygulaması özellikle bu kontrolsüz kredi kartı kullanımının önüne geçmeyi hedefliyor.

Bir de itiraf

Kredi kartlarını konuştuğumuz bu hafta içinde BDDK başkanı Bilgin, bankaların kredi kartları konusunda risk taşıdıklarını ve maliyetli bir iş yaptıklarını; bu risk ve maliyetleri de haklı olarak kredi kartı faizlerine yansıttıklarını belirtirken, "herkes kredi kartını zamanında ödesin, bankalar kartlarını iptal ederler" dedi. Bu sözleri gerçekten geniş yankı uyandıran BDDK Başkanı Bilgin’e kulak vermeli ve kredi kartlarının borçlanma değil ödeme aracı olduğunu unutmaksızın kullanmalıyız!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2335 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.