Geçtiğimiz haftalarda kredi faiz oranlarında görülen artış temmuz ayı ile birlikte kredi kartı nakit avans ve bankaların kredili mevduat hesap oranlarına da yansıdı. Merkez Bankası bir kaç gün önce kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını %2,02, aylık gecikme faiz oranını ise %2,52'ye yükseltti. Bankalarda kendi ürünlerinde bu azami faiz oranını kullanmaya başladı. Kredi kartı borçlarını döndürmekte zorlananlar ya da nakit ihtiyaçlarını kredi kartından para çekerek gidermeye çalışanlar için ihtiyaç kredisi daha düşük oranlı bir çözüm alternatifi olmaya devam ediyor. Tabii kredi notunuz düzensiz ödeme veya yüksek borçlanma gibi sebeplerle düşük yada riskli değilse.

İhtiyaç kredisinin faiz oranları daha düşük

Aslında bu öneriyi sadece biz değil, Merkez Bankası da yapıyor. Merkez Bankası bir kaç gün önce, “Bankalar diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olanlar bu ihtiyaçlarını tüketici kredisi yoluyla karşılayabilirler” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu durumda kredi kartlarından nakit çekmek yerine, 48 ay vadede ortalama %1,60 - %1,70 aralığındaki faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç kredilerini karşılaştır

Notunuzu düşürmeden hareket edin

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kredi notunuz. Üst üste iki ay kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ödemekte zorlanıyorsanız dikkat! Notunuz düşmeden ihtiyaç kredisine yönelebilirsiniz. Çünkü bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları %2'nin altında, kredi kartından nakit çekerseniz faiz oranı %2,02'e yükseliyor. Gecikme faiz oranı ise %2,52'ye kadar çıkıyor.

Aylık 473 TL'ye 12 ay vadeli 5.000 TL kredi

Örneğin 12 ay vadeli 5.000 TL nakit için %1,70 oran ile 473 TL taksitle kredi alabiliyorsunuz. Ya da aylık 947 TL taksitle 12 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisini %1,70 oran ile alabilirsiniz. İsterseniz 10.000 TL kredinin taksitlerini yine benzer bir oran ile 330 TL'ye düşürerek 48 ay vade seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Harcamalara dikkat!

Kredi çektikten sonra da harcamalarınıza dikkat edin. Genelde tüketiciler “Kredi kartımın borcunu ödedim rahatladım” diyerek yeniden harcama büyüsüne kapılabiliyor. Tam da yazın, tatil hevesine kapılıp harcamalarınızı arttırmayın. Bankaların kredi verirken yaptıkları değerlendirmede notunuzun yanında sizin üzerinizdeki borç yükü ve gelirinize de dikkat ettiğini unutmayın. Önceki dönemlerde kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödeyen biri bile olsanız, borcunuz gelirinizden fazlaysa istediğiniz kredi çıkmayabilir.

İhtiyaç kredilerini karşılaştır

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.