Kredi kartında şifre girmenin faydası: 3240 yıl kazandık!


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 14 |Güncellenme : 9 Aralık 2019

Kredi kartlarında 5 yılını dolduran chip&PIN uygulaması sayesinde hem sahtekarlık oranları yüzde 73 düştü, hem de ödeme yaparken harcanan zamanda ciddi tasarruf sağlandı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, "Şifre güvenliğimizi sağlarken aynı zamanda yaşantımızın kalitesine de etkisi oldu. Daha önce alışverişlerimizde imza kullanırken 27 saniye harcıyorduk. Şimdi şifreli işlem ile bu süre 13 saniyeye düştü” dedi. Yani chip&PIN’ın hayata geçtiği son 5 yılda her işlemde 14 saniye daha az zaman harcandı. 5 yılda yapılan 7.3 milyar adetlik şifreli işlem hesaba katıldığında zamanda elde edilen tasarruf tam 3 bin 240 yıla denk geliyor.

Kredi Kartı Sahtekarlığında düşüş

Türkiye’nin kartlı ödeme sistemlerinde yenilikçi uygulamaları ile bugün birçok ülkeye örnek olduğunu belirten Canko, Türkiye’de kart kullanıcılarının alışverişlerinde imza yerine şifre kullanmalarını sağlayan chip&PIN sistemi ile son 5 yıl içinde Türkiye’de kart sahteciliğinde yüzde 73 oranında düşüş yaşandığını kaydetti. Hayatımızı kolaylaştıran kredi kartları artık daha bilinçli bir şekilde kullanılıyor.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.