Kredi kartına kimlik doğrulama sistemi geliyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

BDDK, kredi kartı ve banka kartıyla ilgili yeni yönetmelik tebliğ taslağı hazırladı. Buna göre kartlar için dinamik kimlik doğrulama sistemi kullanılacak. Bu sisteme giren vatandaşların ise kartlarının kaybolması ve çalınması durumunda sorumluluk bankanın olacak.

BDDK bankaları zorunlu tutuyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yeni düzenlemesine göre her banka, kredi kartı ve banka kartlarıyla yapılacak işlemler için en az iki bileşenden oluşan dinamik kimlik doğrulama sistemi kurmak zorunda olacak. Böylece bu sistemi yapan yani kimlik doğrulama sistemine giren kart kullanıcıları, kartlarının kaybolması ya da çalınması halinde sorumlu olmayacak. Bankalar bu konuda sorumlu tutulacak. Taslağa göre kartın manyetik şeridi kullanılarak gerçekleşen suistimal ya da dolandırıcılık durumlarında eğer kartta kimlik doğrulama verisi varsa ve kart sahibinin bu dolandırıcılığı kendi başına yapmadığı tespit edilirse bu harcamalardan bankalar sorumlu tutulacak.

 

Bankalar sorumlu olacak

Her banka, kredi kartı ve banka kartıyla yapılacak işlemler için en az iki bileşenden oluşan bir kimlik doğrulama sistemi kuracak. Bunun için bir güvenlik sistemi de oluşturulacak. Yürürlükte olan mevzuata göre kart şifrelerinin güvenli şekilde korunmasından kart sahipleri mesul. 

Kartın çalınması durumunda 24 saat içerisinde yapılan harcamalardan 150 TL’ye kadar kart sahibi sorumlu oluyor. Eğer 24 saat içerisinde bildirim yapılmazsa da banka tüm harcamalardan kart sahibini sorumlu tutuyor. İşte BDDK’nın zorunlu tutacağı bu kimlik doğrulama sistemi sayesinde şüpheli kart işlemlerinden kart sahibi sorumlu olmayacak. Kart sahibinin bilgisi dışında gerçekleşen işlemlerde bankalara ispat zorunluluğu gelecek. Kart sahibinin bilgisi olmadan yapılan alışverişlerde de kimlik doğrulanmışsa üye işyeri sorumlu tutulamayacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar