• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi kartımın numarası başkasının eline geçti ne yapmalıyım?

Kredi kartımın numarası başkasının eline geçti ne yapmalıyım?

tugbahacibayramoglu

Kredi kartınızın numarası, kartınızın çalınması ya da internet üzerinden veya cep telefonu üzerinden dolandırıcıların hileleri nedeniyle başkalarının eline geçebilir. Bu durumda en güvenli yöntem kartınızı kullanıma kapatıp yeni bir kart talep etmektir.

İçindekiler

Kartınızı kapatın

Bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak kartınızın iptalini isteyin. Bu arama sırasında kartınızla son günlerde yapılan harcamaları da sorun, eğer bu harcamalarda şüpheli bir işlem görürseniz derhal itiraz edin. Bankanıza itiraz edin polise ya da savcılığa suç duyurusunda bulunun.

Kartınızdaki harcamaları kontrol edin

Kartınızın numarasının kötü niyetli kişilerin eline geçmesi tek başına aslında yeterli değildir. Arkasındaki güvenlik numarası ve kartınızın son kullanma tarihini de bilmeleri gerekir. Ancak bazı programlar doğrultusunda çeşitli kombinasyonlarla bu numaraları bulabiliyorlar. O yüzden kartınızın numarasının birilerinin eline geçmesinden şüphe ediyorsanız mutlaka kartınızı iptal ettirin.

 

Cep telefonunuza ya da mail adresinize gelen mesajlara dikkat!

Benzer bir durum benim de geçen sene başıma gelmişti. Bankadan arıyoruz kredi kartı puanlarınızı aktif edeceğiz kandırmacasıyla kredi kartı numaramı aldılar. Güvenlik numarasını istediklerinde durumdan şüphelenip telefonu kapattım ve bankayı aradım. Banka yetkilileri de her ihtimale karşı kartımı kapattı. Kötü niyetli kişiler buna benzer dolandırma yöntemleri kullanılıyor ya da mail adresinize sanki bankaymış gibi doğrulama mailleri gönderiyorlar. Sonrasında da kartınızın bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Siz siz olun cep telefonunuza ve mail adresinize gelen bu tip mesajlar için mutlaka bankanızın müşteri hizmetlerini arayın ve durumdan haberdar edin. Eğer numaranızın ele geçirildiğinden şüphelenirseniz en kısa sürede kartınızı iptal ettirin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar