Kredi kartım kopyalanmış, ne yapmam gerekir?

cemdisbudak

Bankada çalıştığım dönemlerde sadece bir iki yerde kullandığım kredi kartımın kopyalandığını ve benden habersiz alışveriş yapıldığını öğrendiğimde hayatımın en büyük şoklarından birini yaşamıştım.  İlk yaptığım iş kredi kartımı iptal etmek için bankayı aramak oldu.

Bankaların müşteri hizmetlerinde müşteri temsilcisine bağlanmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum fakat banka telefon hatlarında ilk olarak kayıp ve çalıntı kredi kartlarıyla alakalı bir uyarı gelir. Bunun gibi durumlarda o anonsu takip ederek hızlı bir şekilde kartınızı iptal ettirmek için başvurunuzu yapın. Sadece kredi kartınızı telefonla sözlü olarak iptal etmekle kalmayın ilk fırsatta bankaya yazılı olarak da müracatta bulunun. “Kartın haksız kullanımı ve sigortalanması” adlı kanuna göre kartınızın çalındığına, kopyalandığına dair yapacağınız bildirimden önceki 24 saatlik harcamada sadece 150 TL’lik harcamayı ödemekle sorumlusunuz. Ama burada dikkat edilmesi gereken şey, kartın kopyalandığını anda hemen bildirim yapmanız gerekliliği. Ayrıca kartın kopyalanmasında sizin de kasten bir payınız olmamalı ayrıca ağır ihmaliniz de olmamalı. Yani kartın şifresini bilen biri kredi kartı ile alışveriş yapmışsa burada sizin de suçunuz olduğu düşünülecektir.

 

Konu savcıya intikal etmesi gereken bir suç konusu olduğunda atacağınız adımlar konusunda dikkatli olmalısınız. Kartın kopyalanmasında bankanın kusuru var ise bankayı da zararınız için dava edebilirsiniz.

Yapılan harcamalarla ilgili ise banka ile irtibata geçtiğiniz anda bir süreç başlıyor. Mesela sizin kopyalanmış kredi kartınızla alınan ürün hala siparişte olabilir, yani ürün henüz teslim edilmemiş olabilir veya bir seyahatse bu hizmet kullanılmamış olabilir. Hem bu siparişleri iptal etmek hem de savcılar eşliğinde bu harcamaları yani kartınızı kopyalayanları bulmaya çalışabilirsiniz. Benim kredi kartımı kopyalayan hemen yan sokakta sabahları börek aldığım bir kafeydi. Hızlı davrandığımdan kartı iptal ettirerek alınan ürünü de iptal ettirdim ve yasal işlemler başlattım o mekanla ilgili. Siz siz olun olabildiğince hızlı bir şekilde banka ile durumu paylaşıp onların önerdiği yolları dinleyin. Kredi kartınız ile sizden habersiz yapılmışsa neler yapabilirsiniz?


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar