Kredi kartım kaybolursa ne yapmalıyım?

betulsungurlu
Kredi kartınız kaybolursa vakit geçirmeden bankanızın telefon bankacılığı numarasını aramalı ve kayıp bildirimi yapmalısınız. Çünkü kredi kartınızın kaybolması demek nerede olduğunu bilmediğiniz anlamına gelir. Bu da kartınızın çoktan ya da her an bir başkasının eline geçme riski ile karşı karşıya olduğunuzu gösterir. “Acaba bir yerlerden çıkar mı?”, diye düşünmeyin ve kendinizi riske atmadan bankanızı arayarak kartınızı kullanıma kapatın.
 
Tüm bankaların kredi kart kayıp/çalıntı durumlarında size yardım edecek ayrı bir ekibi bulunur. Görevli sizin bildiriminiz üzerine hiçbir sorgulamaya gerek duymadan kartınızı iptal eder. Çünkü banka olarak da üzerine herhangi bir risk almak istemez. Ardından size yeni bir kart isteyip istemediğinizi sorar. Yanıtınıza göre de farklı bir kart numarası ve güvenlik kodu olan yepyeni bir kart gönderir veya kartı yenilemez.  
 
Kayıp bildiriminiz ve kartınızın iptali ardından banka görevlisi size  “Kredi kartınızla en son ne zaman ve nerede harcama yaptınız?” gibi sorular sorabilir. Onlar bir yandan kredi kartınızın başkasının eline geçip geçmediğini sorgularken bir yandan da sizin beyanınızı kayıt edilen telefon görüşmelerine dâhil etmek ister. Siz de telefondaki görevliye en son yapılan harcama detayınızı sorarak kartınızın başkasının eline geçip geçmediğini sorgulayabilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanıyorsanız bunu internet şubenizden kendiniz de kontrol edebilirsiniz.
 
Kart kayıp bildirimi yaptığınız andan itibaren kartınızla yapılacak alışverişler için herhangi bir sorumluluğunuz kalmaz. Bildirim öncesi ilk 24 saatte yapılmış size ait olmayan alışverişler varsa ve kartınız bu durum için sigortalıysa sadece 150 TL’ye kadar sorumlu tutulursunuz. Öte yandan olası şüpheli alışveriş durumlarında kartın kaybı ya da çalınması ile ilgili bir ihmaliniz ya da kastınız olduğundan şüphelenilirse banka ile anlaşmazlığa düşme olasılığınız da bulunuyor. Bu durumda sigortanız olsa bile 150 TL sınırı uygulanmaz. 
 
Kredi kartınızı kaybettiğinizde size ait olmayan alışverişler söz konusu ve banka tarafından tazmin edilemeyecek bir durum yaşanıyorsa konuyu Cumhuriyet Savcılıklarına bildirmeniz ve hukuki işlem başlatmanız gerekir. 
 
Başınıza bu tip işler gelmemesi için kullanmadığınız kredi kartlarınızı da ara sıra yerinde duruyor mu diye kontrol etmeniz ve olası bir kayıp durumunu fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden bankaya bildirim yapmanız oldukça önemlidir.
betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar