Kredi kartınızın çalınması durumunda ilk yapmanız gereken şey bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmek ve kartınızın iptalini sağlamak olacaktır.

İçindekiler

Müşteri hizmetlerini arayın

Müşteri hizmetlerini arar aramaz kayıp çalıntı bildirimi diye bir şık çıkacaktır. Kayıp çalıntı bildirimi için genelde telefonda beklenmez. Karşınıza hemen bir müşteri temsilcisi çıkacaktır. Kartınızı iptal ettirdikten sonra en yakın polis karakoluna uğramanızda fayda olacaktır. Burada kartınızın çalındığına dair zabıt tutturun. Zira olası bir çalıntı durumu harcamalarında bu polis tutanağı işinize yarayacaktır.

Harcama yapılıp yapılmadığını sorun

Kartınızı iptal ettirirken müşteri temsilcilerine her hangi bir harcama yapılıp yapılmadığınızı sormanızda fayda var. Çünkü daha erken itiraz etme hakkınız doğar. Bankalar 150 TL’ye kadar harcamalarınızı karşılar. Daha yüklü tutarlar içinse itiraz edebilirler. Hukuki olarak bu harcamalardan sizin kadar alışverişin yapıldığı mağaza da sorumludur. Onların şifresiz işlemlerde imza ve kimlik sorgulaması yapması gerekir.

Harcamalardan işyeri sahipleri de sorumludur

Bu yüzden kredi kartınız çalındıktan sonra yapılan harcamalar için bankanız ve harcamanın yapıldığı mağazaya itiraz edebilirsiniz. Olası bir durumda bankanızdan harcama yapan işyerlerini ve sliplerin kopyasını isteyebilirsiniz. Dilekçeye imza örneğinizi de bildirin. Bu arada kartın arkasındaki imza ile slip imzasının aynı olması gerekiyor. Bu konuda bazı bankalar kartın sigortalı olduğunu belirterek sorun çıkartmıyor bazıları ise sorun yapıyor. İyisi mi siz kartınız çalınır çalınmaz en kısa zamanda kredi kartınızı kapatın.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar