Kredi kartım bankadan elime ulaşmadı çalınmış olabilir mi?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kredi kartınızın elinize ulaşmaması bir ya da birden çok sebep yüzünden olabilir. Hemen çalınma ihtimalini düşünmeyin, zaten hukuki olarak resmi imza atmadan almadığınız karttan sorumlu tutulmazsanız. Böyle bir durum neden kaynaklanır ve nasıl bir yol izlemeniz gerekir? Dilerseniz bu sorulara yanıt arayalım.

Banka yetkilisini arayın

Kredi kartları bankalar tarafından anlaşmalı kurye şirketleri tarafından kişilerin kendilerine ve imza karşılığında teslim edilir. Zaten pek çok firma, evinizdeki bir başka kişiye kredi kartınızı teslim etmez. Bazen sizin talebiniz doğrultusunda evinizdeki sadece eş anne baba gibi aile yakınlarına teslim edilebilir. Ancak belli bir süreye rağmen kredi kartınız hala elinize ulaşmadıysa öncelikli olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Onlar kartınızın durumunu görür ve kurye firmasındaysa firma ile temasa geçerek kartınızın acil gönderilmesini isteyebilir.

 

Bazen kurye firmaları kendi kişisel aksaklıkları nedeniyle uzun bir süre kartınızı getiremeyebiliyor. Benim de benzer bir olay başıma geldi ve kredi kartım 15 gün geçmesine rağmen elime ulaşmadı. Kurye ile bağlantı kurdum bir türlü getirmediler en sonunda bankaya şikayet ederek sorunu çözdüm. Bu yüzden banka ile temas içerisinde olmanız önemli. Kurye eleman hastalandı türünden bir bahane öne sürdü ve iki hafta boyunca bana kredi kartımı getirmedi.

Kartınızı almadıysanız harcamalardan sorumlu olmazsınız

Diyelim ki kartınız size teslim edilmeden önce kötü niyetli kişilerin eline geçti bu durumda yasal olarak kartınızdan yapılan harcamalardan sorumlu tutulmazsınız. Çünkü kartlar ıslak imza karşılığında teslim ediliyor. Kartınızı henüz teslim almadığınızı ve bu harcamalardan sorumlu olmayacağınızı banka yetkililerine belirtin. Bu durumda banka ya da kurye şirketleri mesul olur. Ancak siz siz olun yine de beklediğiniz bir kredi kartı var ve 1-2 hafta içinde elinize ulaşmadıysa bu işin takipçisi olmanızda fayda var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar