• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi kartı aidat ücreti ödememek için ne yapabiliriz?

Kredi kartı aidat ücreti ödememek için ne yapabiliriz?

tugbahacibayramoglu

Öncelikle bankaların aidatı olmayan kredi kartı çıkartması için yasal düzenleme yapıldı. Ancak bu düzenleme mevcut kartları içermiyor. Üstelik aidatı olmayan kredi kartları, taksitli alışveriş ve puan gibi avantajlar da sunmuyor. Bu durumda mevcut kredi kartınıza kart ücreti ödememek için ne yapabiliriz?

İçindekiler

Önce bankanıza itiraz edin

Öncelikle bu konuyla ilgili bankanıza itiraz edebilirsiniz. Bankaların müşteri hizmetlerine yapacağınız itirazdan sonra, büyük ihtimalle size geri dönüş yapılacaktır. Bazı bankalar, eğer harcamalarınız yüklü ve düzenliyse sizi kaybetmemek adına bu talebinize olumlu yanıt verebilir. Ya da sizden bazen harcama sözü talep edebilirler. “Şu kadar harcayın, kart aidatınızı almayalım ya da geri ödeyelim” şeklinde bir öneri gelebilir. Bu öneri size uyuyorsa kabul edebilirsiniz. Ancak bankanız size bu iki öneriyle de geri dönüş yapmıyorsa o zaman Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz. Bankalar genelde mahkeme masrafları, avukat vs. ödememek için aidatı geri ödemeyi kabul ediyor. Ya da eski kartlarınızı kapattıktan sonra yeni bir kredi kartı talebinde bulunun. Artık her bankanın aidatı olmayan kredi kartı bulundurma zorunluluğu var. Pek çok banka bu konuda çalışmasını tamamladı. Dilerseniz çalıştığınız bankaya ya da başka bir bankaya aidatı olmayan kredi kartı almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak yukarıda da söylediğim gibi bu tip kartlarda taksit seçeneği bulunmayabilir ya da puan kazanamayabilirsiniz.

Başka bankaların ücretlerini kontrol edin

Başka bankaların da kredi kartı ücretlerini kontrol edebilirsiniz. Her banka kredi kartlarından aynı ücreti almıyor. Bazen başka bankalardan ben de telefonlar alıyorum, ücretsiz ya da düşük ücretli kredi kartı teklifi geliyor. Bu teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Sözleşmenizi iyi inceleyin

Bir de kredi kartı sözleşmenize çok dikkatli göz atın. Sözlü olarak size sunulan teklifler, sözleşmede farklı şekilde yer alabilir ve siz imzalamış olduğunuzdan sorumlu olursunuz. Konuyla ilgili ayrıntılara Kart aidatını mahkemeye gitmeden nasıl alabilirim başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kullanmadığınız kartları kapatın

Kullanmadığınız kartlarınız varsa kapatın. Birkaç kart değil de 1 ya da 2 kredi kartı kullanmak, ödemelerinizi takip etmek adına da çok faydalı olacaktır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1484 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar