Kredi kartı taksitlerinde yeni düzenleme

nihanbayram

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), makro ihtiyati tedbirler kapsamında kredi kartı taksit sayılarında değişiklik yaptı. Bazı kredi kartı harcamalarında taksitlendirme süreleri indirilirken mobilya, beyaz eşya, altın ve taşıt kredisi vadelerini düşürdü.

Mobilya, beyaz eşya ve altın taksitleri düşürüldü

Kredi kartı taksit sayılarındaki yeni düzenlemeye göre, basılı ve külçe halinde olmayan kuyum harcamalarının taksitleri 6 aydan 3 aya düşürüldü. Mobilya ve beyaz eşya alışverişlerinde kredi kartına yapılan taksitler 12 aydan 9 aya indirildi. Daha önce 3.500 TL’ye kadar televizyon alışverişlerinde 9 ay taksit yapılıyordu. Yeni düzenlemeyle sınır 5.000 TL’ye çekildi ve 9 ay taksit imkanı sunuldu. 5.000 TL ve üzeri televizyon alımlarında ise 4 ay taksit yapılacak.

Taşıt kredilerinde vadeler düştü

BDDK’nın yeni düzenlemesiyle taşıt kredilerinin de vade süreleri indirildi. 120 bin TL ve altı araçlar için alınacak taşıt kredisinin vadesi 48 aydan 36 aya indi. 120 bin TL ile 300 bin TL arasındaki araçların kredi vadesi ise artık 48 ay değil 36 ay olacak. Nihai fatura değeri 300 bin TL üzeri ve 750 bin TL altı olan araçlar için taşıt kredilerinin vade sınırı ise 36 aydan 24 aya düşürüldü. 750 bin TL üzeri ve 1 milyon 500 bin TL altı taşıtlarda ise taşıt kredisi 24 ay vade yerine 12 ay vadeli kullanılabilecek.

Taşıt kredilerinin tutarları da değişiyor

Yeni düzenlemeyle birlikte bankaların verebileceği taşıt kredisi tutarı da yeniden belirlendi. Satın alınacak aracın değeri 120 bin TL ile 300 bin TL arasında ise taşıt bedelinin en fazla yarısı kadar miktarda kredi kullanılabilecek. Aracın değeri 300 bin TL ile 750 bin TL arasında olduğunda kredi alınacak tutar, araç fiyatının yüzde 30’unu geçmeyecek. 750 bin TL ile 1 milyon 500 bin TL arasındaki araçlarda ise araç tutarının en fazla yüzde 20’si kadar kredi verilecek. Değeri 1 milyon 5 bin TL üzerinde olan araçlar için taşıt kredisi verilmeyecek.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN