Kredi kartı taksitine ve taşıt kredisi teminatına düzenleme geliyor


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 36 |Güncellenme : 9 Aralık 2019

Son günlerde çok tartışılan kredi kartı taksit sayısı ve diğer kredi türleriyle ilgili yeni düzenlemelere gidiliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) hazırladığı yeni taslağa göre elektronik, iletişim, kuyumculukta taksit sayısı 6 ayı, beyaz eşya ve mobilyada 12 ayı geçemeyecek. Gıda ve akaryakıta ise taksit uygulanmayacak.

Elektronik eşyada taksit sayısı 6 ayı geçemeyecek

BDDK yeni tasarısının koşullarını belirten yazılı bir açıklama yaptı ve genel taksit sayısının 9 ile sınırlandırılacağı yönünde bir karar aldıklarını vurguladı. Yine yukarıda belirttiğimiz gibi sektörlere yönelik olarak taksit sayılarında faklı uygulamalar olabilecek. Örneğin cep telefonu, televizyon gibi elektronik ürünlerin taksitli satışları 6 ayı geçemeyecek.

Taşıt kredisine yeni düzenleme

Yeni tasarıda taşıt kredileri için de düzenlemeler yapılması planlanıyor. Buna göre kredilendirme oranı taşıt değeri 50.000 TL ve altındaki araçlar için yüzde 70’i daha pahalı araçlarda ise 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, üstündeki kısım için de yüzde 50 olarak uygulanacaktır. Biraz karışık geldiyse örneklerle açıklayayım. Örneğin: 40 bin TL’lik bir otomobil satın alacaksanız 28.000 TL, daha pahalı bir araba 80 bin TL’lik otomobil içinse 50.000 TL kredi kullanabileceksiniz.

Yine yeni taslakta tüketici kredileri vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin ise 48 ayı geçmemesi planlanıyor. Bu tasarıyla ilgili gelişmeleri Enuygun.com satırlarında sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.