Kredi kartı limit artırma prosedürü müşterinin talebiyle başlar ancak bankalar müşteri aksini beyan etmedikçe, talebi varmış gibi kabul ederek otomatik kredi kartı limit artırımı yapabiliyorlardı. BDDK'nın son dönemde kredi kartları konusunda aldığı kararlar, tek limit uygulaması çalışmalarının olduğu bu hassas ortamda bankalar bu otomatik artırım uygulamasını bırakıp yıl sonuna kadar talimat toplama çalışması başlattılar. Yılın son iki haftasında bir çoğumuz bu çalışma kapsamında arandık ve aranıyoruz.

Özellikle kimlerin limiti artırılmak isteniyor?

Kredi kartı müşterileri içinde, bilinçli müşteri kredi kartını ödeme aracı olarak kullanan ve tüm dönem bakiyesinin tamamını yatıran müşteridir.
Diğer müşteri tipi yani Banka için karlı müşteri ise, kredi kartını borçlanma aracı olarak kullanır ve dönem bakiyesinin asgarisini ya da bir kısmını yatıran müşteridir. Bu müşteri tipinde, bankalar kredi kartı limitini artırtığında, müşteri alım yapmaya devam eder ve taksitlendirilen borç bakiyesi limitle birlikte artar. Bankalar bu müşteri tipinde limiti artırır amaç hem karlılığı arttırmaktır hem kullanılan kartın limit sebebi ile kullanılmamasının önüne geçmektir. Aslında bu durum banka için karlılığı artırırken bir yandan da hem banka hem müşteri için riski büyütür çünkü bu döngüde  kişinin  geliri de aynı oranda artmadığı için asgarisini dahi zor öder hale gelir.
 

Tek limit uygulaması ve kredi kartı limitlerimiz

2012'de hayata geçirilmesi beklenen tek limit uygulaması sebebiyle bankalar müşteri limitlerini artırmayı ve pazar paylarını büyütmeyi hedefleyebilirler. İlgili düzenleme hayata geçene kadar, müşterileri için en yüksek limiti belirlemiş olmak ve tek limit uygulamasındaki rekabet ortamında şimdiden yerlerini belirlemek isteyebilirler.

Kredi kartı limit artırımına onay vermeden önce, mutlaka limitiniz ve geliriniz arasındaki optimum dengeyi bulmaya çalışın. Özellikle sürekli kullanmadığınız kartlarınız için bu tür bir artırıma gitmemeye özen gösterebilirsiniz. Son olarak yukarıda bahsettiğimiz borç döngüsüne girmenin, limit artırımıyla daha kolay olduğunu da hatırlatalım!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (1)