Kredi kartı kullanmak için beş iyi neden!

betulsungurlu

Kredi kartı deyince bazılarımızın aklına ilk olarak kartzedeler, ödenemeyen ya da faiziyle ile birlikte katlanarak artan borçlar geliyor. Oysa kredi kartları doğru kullanıldığı zaman sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, maddi olarak kazanç imkânı da sağlıyor. 

İşte size alışverişlerinizde nakit yerine kredi kart kullanmak için beş geçerli sebep;

1.Faizsiz ödeme erteleme imkânı

Evet, yanlış okumadınız. Kredi kartlarının yüksek faizlerinden şikâyet ederken, bu ödeme aracının peşin alışverişlerde bizlere, azami bir aylık faizsiz erteleme imkânı sunduğunu göz ardı ediyoruz. Ayın herhangi bir gününde yaptığımız bir alışverişi, kredi kartı son ödeme gününe kadar ötelemiş oluyoruz. Bu da, alışveriş tarihinin kredi kart son ödeme gününe yakınlığına bağlı olarak değişse de; bizlere 1 ile 30 gün arası faizsiz alışveriş imkânı sunuyor. Kredi kartlarının bu özelliği, nakit akışını doğru planlayabilen bir tüketici için bulunmaz bir fırsat aslında! Çünkü cepteki nakit paranızla ödeme yapmanızın bile finansçıların deyimiyle bir fırsat maliyeti var. Zira nakit paranızı alışverişte kullanmak yerine, faiz oranları düşük de olsa risksiz bir yatırım aracında değerlendirebilirsiniz. Sadece bu fırsat maliyetini göz önünde bulundurduğumuzda bile, kredi kartı ile alışverişin en ucuz ödeme yöntemini olduğunu söyleyebiliriz. Elbette yalnızca son ödeme gününü aksatmadan kredi kart borçlarını düzenli ödeyebilen tüketiciler için…

Ödeme erteleme amacıyla kredi kart yerine kredili mevduat hesabı kullanılsaydı bu kez  de bankaya ödenmesi gereken aylık faiz %5 civarında olacaktı. Bu da kredi kartının ödeme ertelemede en ucuz yöntem olduğunun bir diğer kanıtı! 

2.Harcadıkça kazanın! 

Bu sloganla bankalar, tüketicileri kendi sundukları kredi kartlarını kullanmaya teşvik ediyor. Yapılan her harcamanın belirli bir yüzdesi, daha sonraki alışverişlerinizde kullanılmak üzere, bazen alışveriş puanı bazen de doğrudan nakit olmak üzere kartınızda birikiyor. Tutarlar çok büyük görünmese de biriktikçe anlamlı rakamlara dönüşebiliyor. Örneğin Bonus Card fastfood, market veya benzin alışverişlerinizde %1,5’a varan nakit para kazanma olanağı sunuyor. Bu durumda da kredi kartı nakit ödemeden daha avantajlı hale dönüşüyor.

Üstelik otomatik ödeme talimatı verene, arkadaşını getirene, ekstresini posta yerine elektronik ortamda almayı tercih edene ekstra bonuslar da var. 

3.“0” faizli taksitli kredi

Beyaz eşya, mobilya, eğitim, turizm ve daha birçok sektör, kredi kart markaları ile yaptıkları anlaşmalarla ürünlerini tüketicilere peşin fiyatına taksitli ödeme imkânı ile sunuyor. Oldukça uzun vade imkânlarının sunulduğu bu alışveriş türü ile tüketiciler, toplu olarak ödemekte zorlandıkları ihtiyaçlarını kredi kartları ile giderebiliyor. 24 ay hatta 36 aya varan vadelerle hazır kredi imkânı sunan kredi kartları, tüketiciyi kredi başvurusu yapma zahmetinden de kurtarıyor. Hatta birçok yerden “0” faiz ile 12 ay varan vadelerle taksitli alışveriş yapmak bile mümkün. Böylece aylık ödemelerini planlayabilen bir tüketici için kredi kartı, ihtiyaç kredisi ile kıyaslandığında çok daha ucuz ve pratik bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor yine…

4.Güvenli alışveriş

İnternet kullanım alışkanlığının giderek yaygınlaşmasına bağlı olarak online alışveriş hacmi de giderek artıyor. Stok maliyeti olmayan e-ticaret firmaları, ürünlerini diğerlerine göre çok daha uygun fiyata sunabiliyor. Online alışverişte kredi kartı en çok tercih edilen ödeme aracı. Hem maliyet hem de alışveriş pratikliği sağlayan online alışveriş sayesinde tüketiciler en uygun fiyatı veren firmayı seçebiliyor. Üstelik internet üzerinde satıcı ve alıcıyı buluşturan bazı aracı firmalarda kredi kartı ile alışveriş yapmak tüketicinin korunmasına yönelik uygulamalara tabi… Şöyle ki; sipariş edilen ürün tüketicinin eline ulaşana dek kredi kartından çekilen tutar, satıcı hesabına aktarılmadan bekletiliyor.  İlgili tutar, alıcı ürününü teslim aldıktan sonra alıcının onayı ile satıcının hesabına aktarılıyor. Bir başka deyişle kredi kartı, özellikle online alışverişlerde giderek daha güvenli bir hale geliyor.

5.Bütçe planlamaya destek

Kredi kartı, harcamalarınızı periyodik olarak kaydettiği için size gelir gider dengenizi kolaylıkla tespit etme imkânı sağlayarak bütçe planlamanıza destek olur. Bütçe planlaması yapabilmek için gelir ve gider kalemlerine vakıf olmak gerekir. Bir ay içerisinde yemek, ulaşım, eğitim, akaryakıta toplamda ne kadar harcadığınız tespit edebilmek için, nakit alışverişlerinizde sıkı bir takibe ihtiyacınız var. Oysa kredi kart kullanıcısı iseniz, ekstrelerinizden bunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Gider kısıtlaması yapmayı düşündüğünüz kalemleri belirleyebilir, aylık gelişimi gözleyebilirsiniz. Hatta mevsimsel değişiklik gösteren harcama kalemlerinize göre nakit akışınızı da rahatlıkla planlayabilirsiniz. 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar