Kredi kartı günlük hayatta güvenli, yanınızda sürekli para taşımayı gerektirmeyecek, taksit ve puan gibi avantajları olan önemli bir para harcama aracıdır. Ancak düzensiz ve kötü kullanımda kredi kartı yarardan çok zarar getirir. Bunda hiç şüphesiz insanların gelirinden çok fazlası kredi kartı limitinin olması ve de bilinçsizce yaptığı harcamalar etkili olmaktadır. Gerçi son yapılan yasal düzenlemeler buna engel oldu ancak düzenleme, eski kullanıcılar için bu geçerli değil. Peki kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

1-Kredi kartı limitimize göre değil, kendi gelirimize göre alışveriş yapmalıyız.

2-Kredi kartının sadece asgari ücreti ödemek sizi birkaç ay sonra içinden çıkılmaz bir borç batağına sürükleyebilir. Bunun için kartınızın borcunu sonuna kadar ödemeye dikkat edin.

3-Eğer 3 kez üst üste kredi kartı borcunuzu sadece asgari ödeme tutarını ödeyebiliyorsanız, ihtiyaç kredisi kullanmanız vakti geldi demektir. Ancak kullandığınız ihtiyaç kredisiyle kartın borcunu kapattıktan sonra ödemelerinize dikkat edin.

4-Kart ödemelerinizi düzenli yapmanız kredi notunuz açısından çok önemli. Birkaç günlük gecikme bile uzun vadede sizin kredi skorunuzda düşmelere neden olabilir. Bu yüzden son ödeme tarihine dikkat edin. Zaten aylık ekstrelerde bir sonraki ayın da son ödeme tarihi yazar.

5-Daha düzenli kullanım için kredi kartınızın hesap kesim tarihlerine de dikkat edin. Eğer 2 kredi kartı kullanıyorsanız hesap kesim tarihlerinin farklı olması sizin için daha avantajlı olabilir. Alışverişlerinizi buna göre yapabilirsiniz. Örneğin ayın 23’ünde hesap kesimi yapılmışsa 23’ünden sonraki harcamalarınız hemen o ay değil sonraki aya kayar. Yukarıda belirtilen kurallara uyduğunuz taktirde kredi kartı kullanmak avantajlı ve hayatınızı kolaylaştıran bir ödeme şeklidir.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.