Kredi kartı kullanımı da nakit çekimi de arttı

tugbahacibayramoglu

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre Türkiye’de Ocak-Şubat ayı dönemlerinde kredi kartlarıyla harcama tutarları geçen yıla göre yüzde 8 arttı.

Kredi kartından nakit çekme işlemi ise yüzde 26 oranında yükseldi. Nakit taşıma zorunluluğu olmaması, alışverişlerde kazanılan puanlar ve taksit avantajı hepimizi kredi kartı kullanımına itiyor. Gerçekten de düzenli ödeme yaptığınızda kredi kartı kullanmak çok pratik bir şey. Bu pratiklik rakamlara da yansımış.

İçindekiler

Günde ortalama 966 milyonluk alışveriş yapıldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre ocak ve şubat aylarında 397 milyon 683 bin 920 bin liralık kredi kartıyla alışveriş yapıldı. Bu rakamlara göre Türkiye’de günde ortalama 966 milyon liralık alışveriş gerçekleşti.

 

Nakit çekimi de arttı

Yine BKM verilerine göre kredi kartından nakit çekim işlemi geçen yılın aynı ayları Ocak ve Şubat aylarına göre yüzde 26 artış göstererek 5 milyona 415 milyona çıktı. Bu hesaplamaya göre günde ortalama kredi kartlarından 91.8 milyon lira nakit çekimi yapılmış oluyor.

Borçsuz kalma yöntemleri

Kredi kartını alışverişlerde ve nakit çekimlerinde kullanımında geri ödemesini düzenli yaparsanız sorun yaşamazsınız ancak aksi bir durum sizin bütçe dengenizi bozabilir. Kredi kartınızdaki limitin sizin kazancınızla orantılı olması gerekiyor. Bu konuda geçmişte bankalar dikkat etmeden limit tanımlaması yaptı. Pek çok kişi borçlu duruma düştü. Yine de borç ve kazanç dengenizi göz önünde bulundurmak için Borçsuz kalma mı borç kapatmak mı zor başlıklı yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Enuygun.com olarak kredi kartlarınızı düzenlik kullanmayı tavsiye ederiz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar