Kredi kartı ile mi alışveriş yapmalıyız yoksa nakit mi? Bu sorunun cevabı aslında kişiden kişiye göre değişiyor. Çünkü tamamen psikolojik bir durum olarak karşımıza çıkan ikilemi nasıl çözebileceğimize bakmadan önce, bir örnekle açıklamak istiyorum.

Geçtiğimiz hafta bir arkadaşımla bir haftalık tatile çıktım. Evde kalarak bir tatil yapacaktık ve harcamalarımızı paylaşma yoluna gittik. Ben, harcamalarımı kredi kartı ile yaparken arkadaşım ise nakit kullanmayı tercih ediyordu. Neden nakit harcamayı tercih ettiğini sorunca da, klasik bir cevap olarak ne kadar harcadığımı bilmek istiyorum diyordu.

İkimizde kendimize 500 TL’lik bir harcama limiti koyduk. Arkadaşım nakit olarak 500 TL para çekerken, ben ise kredi kartımdan 500 TL’lik bir harcama yapacağımı planladım. Ev için harcamalar, dışarıda yemek, eğlence masrafları içinde olarak bir haftalık planlama yapmamız gerekiyordu ve ikimizde ayrı ayrı olarak bu planı yaptık. Arkadaşım kredi kartı ile ödediğin için ne kadar harcadığını hesaplayamazsın limiti aşarsın diye benimle iddiaya girmek istedi. Ben de kabul ettim.

Tatilimizin son günü yani harcamalarımızı kontrol etme günümüz gelip çattığında iddianın galibi de belirlenecekti. Arkadaşımın cebinde yalnızca 5 TL nakit para kalmışken, ben ise 450 TL para harcadığım ekstrelerden belli oldu. Yani kredi kartı ile daha az harcadağım ortaya çıktı ve iddiayı ben kazandım.

Ne kadar harcayacağınızı cebiniz değil beyniniz belirler!

Cebimde şu kadar para var, ben onu bileceğim ve ona göre harcayacağım demek kolaya kaçmaktır. Bütçe planlaması yapılırken, siz kafanızda ne kadar harcayabileceğinizi belirlemek zorundasınız. Bunu belirledikten sonra nakit de ödeme yapsanız, kredi kartı ile de ödeme yapsanız sonuç aynı olmalıdır.

Eğer ki bilinçsiz bir tüketiciyseniz, kredi kartını bedava alışveriş aracı olarak görüyorsanız, sizin için para yönetiminde her şey zor olacaktır zaten. Bu nedenle bütçe planlaması yaptığınız takdirde, kredi kartı ile alışveriş yapmanın nimetlerinden yararlanmış olabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı bütçe planlamasına yardımcı olur

Bütçe planlaması yaparken, gider kalemlerinizi belirleminiz gerektiğinden bahsetmiştim. Gıda alışverişi, eğitim, ulaşım vb gibi gider kalemlerinize ne kadar harcadığınızı tespit etmek için kredi kartı ekstreleri çok işinize yarayacaktır ve planlamanızda size yol gösterici olacaktır. Nakit harcama yaptığınız takdirde bunu hesaplamanız oldukça güç olacaktır. Zaten bütçe planlaması yapmayı çok zevkli bulmayan kesim için, bu gider kalemlerini hesaplamak ve planlamak zaruri bir durum haline gelecektir.

Para yönetiminin olmazsa olmaz kurallarından olan gelir-gider dengesi için size yardımcı olacak bu önemli avantajı kullanmak için, kredi kartı ile alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Yeter ki ne kadarlık bir harcama şansınız olduğunu beyninizde belirleyin.

Fatura kesim tarihine kadar yapılan alışverişiniz avantajınız

Cebinizde nakit paranız var ancak siz o paraya dokunmadan kredi kartı ile alışveriş yapacaksınız. Kredi kartınızın fatura kesim tarihinin her ayın 25’i olduğunu varsayalım. Bir aylık süreç içerisinde yaptığınız alışverişlerde cebinizden para çıkmazken, kredi kartı son ödeme gününe kadar cebinizdeki parayı değerlendirme şansı elde ediyorsunuz. Yani bu size bir aylık süre boyunca faizsiz alışveriş imkanı kazanıyorsunuz. Bir nevi ödemenizi erteliyorsunuz ve bu ertelemede faiz yükü ile karşı karşıya kalmıyorsunuz.

Parasını değerlendirmeyi bilen bir tüketici için bir aylık süre içerisinde cebindeki parayı nakit olarak harcamak yerine, bir aylık süre içerisinde o parayı çok riskli olmayan bir enstrümanla değerlendirme şansı da sunar. Ekonomilerde alternative maliyet olarak adlandırılan bu durum, size bir fırsat sunmuş olur.

Kısacası kredi kartı kullanmak birçok açıdan çok daha avantajlıdır. Yeter ki bütçe planlamasından sıkılıp-korkup kolay yola kaçmayın.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.