Kredi kartı ile hangi harcamalarınızı taksitli yapmak mantıklı?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kredi kartı düzenli kullanımda dünyanın en pratik harcama yöntemlerinden biridir. Yanınızda para taşıma gerekliliği olmadığından aynı zamanda çok da güvenlidir. Bir de bunlara taksit ve puan gibi avantajlar eklendiğinde gerçekten de çok cazip bir ödeme yöntemi olur. Ancak her şeye taksit yaptırmak sizin bütçenizin şaşmanıza yol açabilir.

Sürekli almayacağınız ürünlere taksit yapın

Büyük tutarlı ve uzun süre kullanacağınız harcamalarınızı ise taksitle yapmak sizi rahatlatabilir. Örneğin yeni bir televizyon, çamaşır makinası gibi elektronik eşyalar almanız gerekiyor. Bunlar normalde uzun süreli kullanılacak eşyalardır. Bu yüzden taksit yaparak daha kolay ödeme yapabilirsiniz. Ya da kışlık palto, çizme gibi tüm kış giyebileceğiniz bazı kıyafetleri de taksitli alabilirsiniz. Ancak bunlarda da çok da uzun vadeli taksiti tercih etmeyin, zira taksit bitmeden yeni sezon alışverişi yapmanız gerekebilir.

Hesaplamalarınızı taksite göre değil toplam ödemesine göre yapın

Seyahat ya da tatil harcamalarınızı da taksite bölebilirsiniz. Bu taksitlendirme de örneğin 12 taksit yapmak avantajlı olmaz. Çünkü yeniden tatil yapma döneminiz gelecektir. Bu durumda ödemeleriniz çakışabilir ve sizi zorlayabilir. Hesaplamanızı “ayda 10 TL’ye aldım” diyerek yapmayın, ürünün hep toplam fiyatını baz alın. Ayda 10 TL, 12 taksitle 120 TL yapar. Bunun gibi 10 TL ya da 20 TL’lik 5-6 harcama yaptığımızda aylık ödemeniz gereken tutar 100 TL’yi geçer.

Kredi kartıyla taksitli alışveriş düzenli, hesaplı yapıldığında avantajlıdır. Sürekli yaptığınız market alışverişi, yakıt vs. gibi harcamalarınızı taksitli yapmak sizin içinden çıkılmaz bir borç sıkıntısına sokabilir. Zaten son yasal düzenlemeler buna engel oldu. Özetle kredi kartınızla yüklü ve sürekli almayacağınız eşyaları taksitle almak avantajlı olabilir ancak ödemelerini doğru takip ettiğiniz şartıyla.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar