Kredi kartı faiz oranları ve asgari ödeme tutarında indirim


Tuğba Hacıbayramoğlu
31 Mart 2020 | 253

Koronovirüs nedeniyle geçtiğimiz hafta bankaların bir dizi destek paketleri açıklanmıştı. Şimdi de kredi kartı faiz oranlarında 1 Nisan itibariyle indirime gidileceği açıklandı. Kredi kart aylık azami faiz oranı %1,40’tan %1,25’e düşürüldü. En az %30 olması gereken asgari ödeme tutarı ise %20’ye çekildi. Kredi kartlarında takip süresi 90 güne çıktı.

1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kredi kartı faiz oranlarında indirime gitti. Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye göre kredi kartlarında Türk Lirası işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı %1,40’tan %1,25’e düşürüldü. Yabancı para üzerinden uygulanacak ayık azami akdi faiz oranı da %1,12’den %1’e indirildi.

Asgari ödeme tutarında değişiklik

Daha önce en az %30 kredi kartı asgari borç yatırma tutarı 1 Nisan itibariyle en az %20’ye çekildi. Ancak bu tutar %20 ile %40 arasında olabilecek ve oranı banka belirleyecek.

İzleme süresi 30 günden 90 güne çıktı

Kredi kartı gecikmeleriyle de ilgili düzenlemeler yapıldı. Buna göre gecikmeye giren krediler izlemeye alınmadan önce 90 gün beklenecek. Daha önce 30 gün içerisinde ödenmeyen borçlar izlemeye alınıyordu. Kredilerin erteleme talebi son taksitler dahi olsa karşılanması gerekecek. BDDK yeni uygulamaların 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacağını açıkladı.

Kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsan bu linki tıklayabilirsin...

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.