Eğer birkaç aydır kredi kartı borcunuzun tamamını son ödeme tarihinde ödeyemiyorsanız dikkat! Bu satırlar en çok da sizleri ilgilendiriyor. Kredi notunuzun düşmemesi, kredi kartınızın kullanıma kapatılmaması ya da daha düşük faizle kredi kartı borcunuzu ödemek için ihtiyaç kredisi kullanmak iyi bir seçenek olacaktır. Peki ama nasıl?

Kredi kartı ödemelerinizde sıkıntı yaşıyorsunuz asgari ödeme tutarını ödemek belki sizi yasal işlemlerden kurtarır ancak anapara borcunuzu hiçbir zaman sıfırlamaz. Onun yerine ihtiyaç kredisi çekerek hem anapara borcunuzu ödeyip hem de kredi kartı faizine oranla daha düşük faiz avantajından yararlanabilirsiniz. Nasıl mı?

Asgari ödeme ana para borcunu sıfırlamaz

Diyelim ki kredi kartlarınızın gelen ekstre borcu 13.000 ya da 14.000 TL. Siz de kartınızı döndürebilmek için her ay en az 4.000 TL ödeme yapıyorsunuz. Ve 10.000 TL anapara borcunuz ise kalıyor. Bu böyle aylarca devam ederken hem anapara borcunuz kalıyor hem de 10.000 TL'ye (yaklaşık olarak her ay %2,52 gecikme faiziyle 250 TL faiz ödüyorsunuz) Bu durumda hem faiz ödüyorsunuz hem de anapara borcunuz kalıyor.

250 TL yerine 350 TL öde anapara borcunu sıfırla

Ancak ayda sadece 100 TL fark vererek yani 36 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi çekerek 250 TL faiz yerine, 350 TL ödeyerek anapara borcunuzu sıfırlayabilirsiniz. Ve 3 yıl sonra anapara borcundan da kurtulmuş olursunuz. Yani sadece 100 TL'lik bir fark sizi, 10.000 TL'lik kredi kartı borcundan kurtarmış oluyor. Ya da başka bir açıyla 250 TL yerine, 350 TL ödeyerek 10.000 TL borçtan kurtuluyorsunuz. Diğer yandan en düşük tutar bile olsa aylık 3.000 TL kredi kartı ödemesi bütçenizi zorlayacaktır.

10.000 TL kredi kartı borcunu 350 TL taksitle ödeyebilirsiniz

Örneğin İş Bankası %1,10 faiz oranıyla aylık 350 TL taksitle 10.000 TL ihtiyaç kredisi sunuyor. Bu kredinin toplam geri ödemesi 12.678 TL olacak. Burada tabi dikkat etmeniz gereken 2 önemli püf noktası var.

Kartınızın ödemelerini gecikmeye uğratmayın

Birincisi kredi kartınız minimum bile olsa borcunu mutlaka düzenli ödeyin. Birkaç günlük gecikme önemli değil diye düşünmeyin. Eğer minimum ödemesinde birkaç günlük gecikme yaparsanız kredi notunuz etkilenir. Kredi notunuzu düşürecek işlemlerden kaçının.

Kart borcum bitti deyip yeniden fazla harcama yapmayın

İkincisi de “Kredi kartımın borcunu ödedim oh rahatım” deyip kartınızı yeniden dengesiniz kullanmaktan kaçının. Çünkü gereksiz harcamalar yapmak sizi bir kez daha borç yüküne sokabilir. Genelde kredi kartının borcunu kapandığında ve kullanılabilir kart limiti olduğunda bir rahatlama içerisine girilir. Bu yanılgıya kapılmayın aylık bütçeniz rahatlasa da sizin ödemeniz gereken borcunuz halen var. Buna göre harcamalarınız için iyi bir gelir gider dengesi oluşturmayı unutmayın…

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.