Kredi kartı bonuslarını ve millerini neye göre seçmeliyiz?


Cem Dişbudak
| 2 Dakikalık Okuma| 67 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Kredi kartıyla alışverişin nakit alışverişe oranla çok sayıda avantajı var. Taksitlendirme, ekstre erteleme, ödemeyi ürün aldığın ay değil de ekstre ile sonraki ay yapma bunlardan sadece bazıları. Kredi kartlarının en çok sevdiğim özelliği ise yaptığım harcamalardan puan yani daha sonra kullanabileceğim bir çeşit para kazandırıyor olması. Zaten aldığı bir ürün, bir uçak bileti için para, ödül puan kazanmayı kim istemez ki?

Kredi kartlarını kazandırdıkları ödül puanlar açısından ikiye ayırabiliriz; alışveriş için puan kazandıranlar ve uçak bileti kazandıranlar.

Bonus – Puan

Bankaların ödül kazandıran sistemlerine hediye puan programları diyebiliriz. Bankaların yaptığı anlaşmalara bağlı olarak yapılan alışverişlerden kazanılan ödül puanlara, her programda farklı isim veriliyor. Çoğu bankanın kendine has veya başka bankalarla birlikte kullandığı ödül programları var.  Kazanılan puanları belli kriterlere göre TL’ye dönüştürüyorlar ve yaptığınız alışverişlerde bu parayı kullanabiliyorsunuz. En çok merak edilen sorulardan birisi ise puanları bankalar neye göre belirliyor?  Diyelim ki sizin kullandığınız kredi kartı ile en sevdiğiniz kahvecinin özel bir anlaşması var, gittiğiniz dershanenin normal bir anlaşması var ama yemek yediğiniz yerin anlaşması yok. O zaman yaptığınız kahve alışverişine harcadığınız paraya oranla en çok ödülü kazanıyorsunuz. Dershane ücretinden de belli bir ödül kazanıyorsunuz fakat yemekten herhangi bir kazancınız olmuyor.

Her bankanın bonus veya hediye puan oranları farklı bu yüzden en iyisi kredi kartlarını karşılaştırmak. İkinci bir yöntem ise size özel kartları tercih etmek olacaktır. Mesela siz eğitim ve sağlık harcamalarını kredi kartından ödemeyi alışkanlık haline getirmişseniz, bu harcamalara daha çok ödül veren kartı seçebilirsiniz. Yurt dışı alışverişler, kozmetik ve giyim alışverişleri, market alışverişler gibi harcamalara da iyi ödül puan veren kartlar var, bunları da tercih edebilirsiniz.

Mil Puan

Seyahat sevenler için bankaların en gözde ödül uygulaması ise mil puan kazandırmaları ve bu mil puanlarla uçak bileti alınabilmesi. Yaz tatiline veya seyahate bedava uçak biletiyle başlamak güzel. Burada da dikkat etmeniz gereken nokta sadece alınan uçak biletlerine değil normal alışverişlere de mil puan kazandıran bir kredi kartı almak. Bazı kredi kartlarında kazandığınız normal hediye puanları mil puana çevirerek uçak bileti alabiliyorsunuz.

Bankalar hava yolu firmaları ile anlaşıp onların isimlerini kullanarak kredi kartı çıkarabiliyor. Eğer belli bir hava yolu tercihiniz varsa ve sıklıkla o hava yolunu kullanıyorsanız, bu kredi kartlarını tercih etmek de size avantaj sağlayacaktır.

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.