Kredi kartı azami faiz oranları değişmiyor!

mugekanbay
İçindekiler

Hatırladığımız üzere 2011'i sonlandırırken kredi kartlarıyla ilgili düzenleme ve değişiklikleri üst üste yaşamış ve sizlerle paylaşmıştık.

Bu dönemde son iki yıldır değişmemiş olan kredi kartı azami faiz ve gecikme faiz oranları da değişmiş ve tepki toplamıştı. Bu tepki üzerine Baş Analistimiz Betül Sungurlu, 1.000 TL kart borcunun aylık faizinin ne kadar arttığını hesaplamış ve durumu netleştirmişti.

Bildiğiniz üzere Merkez Bankası azami faiz oranlarını 3 aylık dönemler halinde belirliyor. Bu nedenle 1 Nisan 2012 tarihi önemli bir tarihti. Ancak önümüzdeki Nisan, Mayıs, Haziran dönemi azami faiz oranları aynı kaldı.

Neydi bu oranlar?

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranı TL için %2,34, ABD doları için %1,70 ve Euro için %1,64 olarak aynı kaldı. Azami gecikme faizi ise TL için %2,84, ABD Doları için %2,20 ve Euro için %2,14 olarak uygulanmaya devam edecek.

Bankalar, bu düzenleme kapsamında ve bu oranları geçmemek kaydıyla faiz oranlarını serbestçe belirleyebiliyorlar.

Tıpkı kredi kartı aidatları, hesap işletim ücretleri ya da kredi faizlerinde olduğu üzere; bankalar açısından önemli bir rekabet ve tüketici tarafında da kredi kartı karşılaştırması kriteri ortaya çıkıyor.
 

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar