• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi kartı alırken hangi hatalar çok sık yapılır?

Kredi kartı alırken hangi hatalar çok sık yapılır?

cemdisbudak

Hemen hemen herkes kredi kartı kullanıyor artık. Milyonlarca liralık ciro elde edilen ve neredeyse tüm sektörlerde kullanılan kredi kartları ile ilgili bir kişide bulunması gereken kredi kartı sayısıkredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler gibi çoğu konuda bilgi eksikliği nedeniyle sık sık hatalar yapılıyor.

Yapılan hataların başında kredi kartı alırken kendi bankasına sadık kalmak geliyor. Her bankanın mevduat, kredi faiz oranları gibi kredi kartı faiz oranları ve kredi kartlarının sağladığı faydalar da farklılaşıyor. Bunu dikkate almadan yıllardır çalıştığım banka diye yine o bankadan kredi kartı almamalısınız. Kredi kartları ile ilgili bir araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kredi kartı alırken yapılan hatalardan birisi de kredi kartı masraflarından habersiz bir şekilde sözleşme imzalamaktır. Sözleşmelerde kredi kartı için alınan yıllık ücret de yazar. Eğer kredi kartı ücreti ödemek istemiyorsanız bunu bankanıza söylemelisiniz. Bankalar yeni düzenlemeyle birlikte kart ücreti olmayan bir kredi kartı opsiyonu sunmak zorundalar.

Kredi kartı sözleşmelerini iyi okumak gerekiyor. Kredi kartı ödemesini KMH hesabına bağlayan bankalar da var. Buna göre kart borcunuzu ödemezseniz, ödeme Kredili Mevduat Hesabınızdan çekiliyor. Bunun anlamı KMH faizi ödeyeceksiniz. Bankalar en çok KMH’tan kazanırlar, bunun için size KHM açtırmak ve mümkünse bunu kredi kartına bağlamak isteyebilirler.

Hatır gönül için kredi kartı alınmaz. Yol kenarında kredi kartı satanlardan, araştırmadan yapacağınız bir kredi kartı sözleşmesi başınıza yeni sorunlar açabilir. Kredi kartı almak ciddi bir iş iptal edersiniz, sonra geri gönderirsiniz deseler de kartı kullanıma açtırdığınız andan itibaren kredi kartını iptal ettirmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. İlgilenmediğiniz kredi kartlarında, kart aidatından dolayı borcunuz ortaya çıkabilir ve bu borca faiz işleyebilir.

En yeni yanlışlardan biri ise ihtiyaç olmamasına rağmen sıfır faizle taksitli nakit avans veren bir kredi kartı almak. Kredi kartı ücreti olan bir kart aldığınızda bu nakit avans sizin için sıfır faizli olmayacak ve neredeyse aynı ücreti ödemiş olacaksınız. Kredi kartını hangi bankadan alacak olursanız olun iyi araştırma yapın, karşılaştırın ve sözleşmeyi imzalarken iyi okuyun.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar