Kredi kartı aidatınızı nasıl alacaksınız?

mugekanbay

Dün de bahsettiğimiz üzere kredi kart aidatları geri ödeniyor ; ancak nasıl alacağımıza dair bilgi dün netleşmemişti. Bugün bilgiler biraz daha netleşmeye başladı, ama paraları geri almamız için uğraşmamız gerekecek gibi görünüyor. Çünkü kesilen aidatların otomatik ödenmesi söz konusu değil.

İzlemeniz gereken işlemler aşağıdaki gibi:

  • Bankaya bir iadeli taahhütlü mektup ile aidatların ödenmesi için ihtar gönderilecek. Sizin için örnek bir dilekçe hazırladık, bu dilekçe ile bankaya ihtar gönderebilirsiniz.

                                                                                                                                                                                            Tarih

________________ BANKASI MÜDÜRLÜĞÜ'NE

Bankanızın ________________ Hesap no’lu müşterisiyim. Tarafıma verilen________________no’lu kredi kartından rızam dışında yıllık kullanım bedeli olarak ___TL kesilmiştir.

Bu itibarla, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun ilgili hükümleri çerçevesinde ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin bir uyuşmazlıkla ilgili verdiği 2011/4736 esas, 2011/11579 sayılı kanun yarına bozma kararı uyarınca, ‘kredi kartlarından yıllık üyelik aidatı tahsil edilmesinin haksız şart niteliğinde olduğu ve geriye dönük olarak on yıl boyunca talep edilebileceği’ emsal davası uyarınca _______ yılları arasında tarafımdan kesilen yıllık kredi kartı bedellerinin tarafıma iadesini arz ederim, aksi halde ödenmeyen bedellerin faizi ile birlikte tahsili için yasal yollarımın açık olduğunu ihtar ederim.

Adres: _____________

Ad- Soyad: _________

                         

  • Banka, ihtarınıza olumsuz cevap verir veya hiç cevap vermezse, bağlı olduğunuz kaymakamlıklardaki hakem heyetleri Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne dava açılacak. 
  • Bağlı olduğunuz ilin Tüketici Hakem Heyetlerini sorgulamak için, https://www.turkiye.gov.tr/hakem-heyeti-sorgulama adresi kullanabilirsiniz.
  • Dava açmak için dilekçe vermeniz yeterli, çeşitli dilekçe örnekleri için lüffen tıklayınız ( kredi kartınızdan kesilen aidatların ekstre bilgisi ve banka ile olan sözleşmeniz de yanınızda olmalı), mahkeme için ücret de ödemeyeceksiniz. Hakem heyeti dilekçenizi üç ay içinde sonlandıracak ve lehinize karar çıktığı takdirde geçmişe dönük aidatlarınızı geri alacaksınız.

Güncelleme: Konuyla ilgili 03 Mart 2012 tarihinde yaşanan gelişmeler ışığında Betül Sungurlu'nun konuyla ilgili Kredi kart aidatları geri ödenmiyor! makalesini okumanızı öneririz. TBB'nin açıklamasına karşılık Tüketici Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek'in açıklamalarını ve dilekçenizi hangi eklerle vermeniz gerektiği konusundaki makale için lütfen tıklayınız.


mugekanbay
Müge Kanbay
125 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar