Bankaların kredi kartlarına uygulayabileceği en fazla nakit ve gecikme faiz oranını bir süredir Merkez Bankası belirliyor ve üç ayda bir yayınlıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bankaların tamamı belirlenen en yüksek faizi uyguluyor.

Merkez Bankası, 14.Eylül. 2013 tarihi itibariyle aldığı karar ile TL kredi kart faiz oranlarında indirime gitti. ABD doları ve EUR bazındaki kredi kart faizleri ise değişmedi.

Yeni karar ile 01.10.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankaların kredi kartlarına uygulayabileceği en yüksek aylık nakdi faiz (nakit çekiliş dâhil) yüzde 2,12’den yüzde 2,02’ye düşürülürken; en yüksek gecikme faiz oranı ise yüzde 2,62’den yüzde 2,52’ye indirildi.

Yürürlük Tarihi En Yüksek Aylık Nakdi Faiz (Nakit çekiliş dâhil) En yüksek aylık gecikme faiz oranı
01.07.2013 2.12% 2.62%
01.10.2013 2.02% 2.52%

Ağustos 2013’te kurumsal kredi kartlarına uygulanabilecek faiz oranlarını da Merkez Bankası belirlemeye başlamış ve kurumsal kartların faiz oranlarını bireysel kredi kart faiz seviyelerine getirmişti.

İçindekiler

Kredili mevduat hesaplarında da faiz indirimi kapıda

Merkez Bankası 27 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe aldığı bir diğer kararla, çok yüksek olan kredili mevduat hesabı faiz oranları sorununa da el atmış ve bankalar tarafından bu hesaplara uygulanabilecek azami faiz oranının kredi kartlarına uygulanabilecek faiz oranlarını geçemeyeceğini bildirmişti. Bir anda bankaların yüzde 5 seviyelerinde uyguladığı KMH faizleri, bu karar ile yüzde 2,12’ye düşmüştü.

01.10.2013 tarihi itibariyle yeniden düşürülen kredi kart faizleri ile birlikte kredili mevduat hesapları faizlerinde de düşme bekliyoruz. Zira kredili mevduat hesabı faizleri kredi kart faizleri ile bundan sonra paralel gidecek.

Kredi kart yerine tüketici kredisi kullanın

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır”, şeklinde açıklamada bulunan Merkez Bankası, kart faizi indirim kararını açıkladığı basın duyurusunda kredi kart faiz oranlarının yüksekliği konusunda tüketicileri uyardı.

 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN